Pro neočkované Čechy se od pondělí zpřísní podmínky návratu z některých evropských zemí. Do přísnějších kategorií budou zařazeny Itálie, Švédsko, Lotyšsko, Maďarsko či Rakousko. V tiskové zprávě to ČTK dnes sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Důvodem zpřísnění je šíření koronavirové varianty omikron. Mírnější podmínky naopak budou nově platit v případě cest z Rumunska.
Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. Kvůli šíření omikronu budou od pondělí nově na mapě cestovatele v nepřísnější, tedy tmavě červené kategorii umístěny Itálie, Malta a Švédsko. V červené budou nově Lotyšsko, Maďarsko, Rakousko a Azorské ostrovy, a naopak Rumunsko se přesune do zelené kategorie.
Mezi zelené země bude i nadále patřit Vatikán, z mimoevropských zemí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguay nebo Tchaj-wan.
Červená kategorie označuje země s vysokým rizikem nákazy, od pondělí do ní budou patřit Bulharsko, Finsko, Lotyšsko, Maďarsko, Rakousko a Azorské ostrovy. Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) budou spadat Andorra, Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Francie, Malta, Itálie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Kypr, Norsko, Monako, Island, Irsko, Řecko, Estonsko, Litva, Polsko, Portugalsko včetně Madeiry, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Španělsko včetně Baleárských a Kanárských ostrovů a Švýcarsko. Do poslední kategorie jsou zahrnuty i ostatní země mimo EU.
Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčná osoba mimo domov musí nosit respirátor do obdržení výsledku testu. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář s výjimkou individuální dopravy.
Podmínky při návratu se kromě cest z některých jihoafrických států netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.
Česko uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo jí odpovídající vakcínou, kterou schválila Světová zdravotnická organizace (WHO) pro nouzové použití. Tyto osoby musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu ministerstva. Může jít také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle evropského nařízení.
Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučuje, aby lidé kvůli šíření covidu-19 cestování omezili.
Související
Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Krach německé cestovky způsobil potíže i stovkám Čechů. Uvízli například v Turecku
cestování , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 1 hodinou
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 2 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 3 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 4 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 5 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 6 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 6 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 7 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 7 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 8 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 9 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 10 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 11 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.
Zdroj: Libor Novák