Obchodní řetězce se vracejí k rouškám. Zákazníků se povinnost zatím netýká

Pokladní a zbytek personálu některých supermarketů budou muset z důvodu rozhodnutí vedení mít opět zakrytá ústa i nos, tedy nosit roušky. Jedná se o reakci na rostoucí počet nově potvrzených případů infekce novým typem koronaviru v Česku. Vyjma lokálních ohnisek se ale toto opatření netýká nakupujících.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ke znovuzavedení opatření se uchýlily například Billa a Makro. Další obchodní řetězce tak činí v závislosti na situaci v jednotlivých regionech. Respektují také nařízení krajských hygienických stanic a u pokladen instalují ochranná plexiskla. Rovněž častěji uklízejí a zákazníkům a personálu nabízejí dezinfekci. Informoval o tom server novinky.cz

"Roušky nosí naši zaměstnanci plošně na všech prodejnách. Opatření platí až do odvolání, budeme se řídit aktuální epidemiologickou situací na území ČR,“ informovala mluvčí Billy Gita Jílková.

Kaufland a Lidl zavedl povinné nošení roušek u zaměstnanců pouze v některých lokalitách. "Roušky v současnosti používají zaměstnanci v prodejnách v Prachaticích, Jihlavě a v některých prodejnách na území Moravskoslezského kraje,“ řekla mluvčí prodejen Lidl Iveta Barabášová.

Lidé často nedodržují sociální distanc

"Všechny naše prodejny jsou také vybaveny ochrannými přepážkami s plexiskly na pokladnách a dezinfekčními stojany. V neposlední řadě se ve veškerých prodejnách nachází značení s upozorněními na rozestupy a dodržování dvoumetrových odstupů,“ dovysvětlila.

Lidem už ale zřejmě otrnulo a dvoumetrový sociální distanc zpravidla nedodržují. Například čtyřicetiletá Veronika z Let u Dobřichovic konstatovala, že se u nich v obchodě lidé často ve frontách na sebe lepí. Když platil přísnější režim, projevovali větší smysl pro ohleduplnost.

V závislosti na regionech

"V tuto chvíli platí povinné nošení roušek jen pro určité kraje,“ vyjádřila se ke znovuzavádění roušek mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Mnohá ochranná opatření budou platit v Kauflandu natrvalo. "Jde o plexiskla na informacích a pokladnách, ale také jsme jako první řetězec zakryli ochranným krytem nabídku pečiva,“ poznamenala.

Také Globus se rozhodl přistoupit k regionálním opatřením v závislosti na epidemiologické situaci v daných krajích. "I tam, kde se roušky nosit nemusí, držíme ochranné plexi zástěny na všech pokladnách. Jsme si také vědomi toho, že v horkých měsících není nošení roušky nic příjemného,“ řekla mluvčí Globusu Lutfia Volfová.

"Stávající situaci velmi pozorně sledujeme a neustále monitorujeme. Zákazníky vyzýváme k dodržování dvoumetrového bezpečnostního rozestupu po celou dobu nákupu, na pokladnách máme ochranná plexiskla a roušky jsou povinné zatím jen v místech, kde to nařídila krajská hygienická stanice. K jejich opětovnému zavedení bychom se rozhodli až podle aktuální situace. Stále máme v obchodech umístěny dezinfekční stanice na ruce či jednorázové rukavice u nebaleného pečiva,“ informoval mluvčí Tesca Václav Koukolíček. V podobném duchu hovořili i ostatní prodejci, včetně Penny Marketu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němeček z kauzy lihové mafie si trest odpyká, Ústavní soud zamítl stížnost

23.09.2020 10:23 Ústavní soud odmítl stížnost Petra Němečka, jenž jako jednatel firmy Cargo NV kryl nelegální líh v…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 10:19 Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Komentář: Česko podle Basikové aneb opravdu chce zničenou kulturu a tisíce…

23.09.2020 09:40 KOMENTÁŘ - Je zvykem, že k odborným tématům se často vyjadřují i lidé bez sebemenšího akademického…

Koronavirus je podle údajů MPSV ve třech desítkách domovů

22.09.2020 17:27 Ministerstvo práce eviduje nyní tři desítky domovů pro seniory a zařízení sociálních služeb, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama