Unikátní oční přístroj, který fotí oční pozadí novým revolučním způsobem za použití umělé inteligence, má jako první v ČR k dispozici Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK. Dokonce i u pacientů bez umělého rozšíření zornice umožňuje zaznamenat oční pozadí v rozsahu 133°. Pro srovnání: běžné funduskamery zaznamenají úhel pouze 50°. Přístroj Clarus 700 umožní lékařům přesněji určit diagnózu a ušetří zrak nemocných opakovaných vyšetření.
„Autofluorescence fundu (očního pozadí) představuje jeden z nových způsobů diagnostického zobrazení sítnice bez použití kontrastních látek. Nový přístroj Clarus ji umožňuje díky zabudovaným dokonce několika filtrům. S kontrastní látkou (fluoresceinem) je možné novou kamerou zaznamenat na obou očích časné i pozdní fáze angiogramu (vyšetření cév) do široké periferie sítnice, což s většinou dříve používaných přístrojů nebylo možné. Clarus 700 ušetří například pacientům s diabetickou retinopatií sítnice, s nádory očí a malým dětem opakované snímkování z důvodů nedostatečně zaznamenané periferie sítnice. S jeho pomocí bude možné lépe indikovat léčbu – například laserové ošetření sítnice, a tím ochránit jejich zrak,“ popisuje novinku prof. MUDr. Jarmila Heissigerová, Ph.D., MBA z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze je Evropským výzkumným pracovištěm, kde zapojili bezkonkurenční přístroj Clarus 700 do diagnostiky. VFN se tak řadí mezi speciální výzkumná pracoviště s exkluzivními výsledky v oblasti očních onemocnění. „Clarus 700 umožňuje pořizovat čisté a přesné ultra širokoúhlé snímky od makuly (centra vidění) až do periferie. Jeden obraz dokáže zaznamenat snímek s úhlem 133° anebo udělat montáž snímků s rozsahem až 267°,“ uvádí Allan Mrkvička, MBA, zástupce společnosti ZEISS, která je výrobcem unikátního přístroje.
Zařízení zvládne mimo jiné zobrazení výsledků ve věrných barvách a s možností záznamu i s pomocí různých filtrů pro detekci autofluorescence očního pozadí. Jeho vlastnosti významně pomáhají v diagnostice, plánování zákroků a léčení onemocnění i díky zabudované umělé inteligenci.
„Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK je jako jediná v tuzemsku součástí Evropské referenční sítě pro vzácná onemocnění oka (ERN-EYE). Projekt podporuje Evropská komise a jeho cílem je zajistit vysoce kvalitní, komplexní a nákladově efektivní zdravotní péči pro pacienty se vzácnými chorobami prostřednictvím úzké spolupráce specializovaných zdravotnických zařízení. Je pro nás obrovským úspěchem, že můžeme být členy takto prestižního společenství,“ doplnil prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
O přístroji Clarus 700
Clarus 700 umožňuje naprosto jedinečnou metodu vyšetření očního pozadí, která významně pomáhá v diagnostice, plánování zákroků a léčení onemocnění.
Díky jeho vlastnostem, jež využívají umělou inteligenci, jsou sítnicoví specialisté schopni maximalizovat efektivitu jejich času a práce v rámci praxe a snímat všechny typy pacientů včetně starších a velmi nemocných, kteří mohou mít komplikace s fixací. Clarus 700 je první systém s vysokým rozlišením (až 7.3 µm) v ultra-širokoúhlém provedení (rozsah snímku až 267°) s pravými barvami (díky širokospektrálním LED diodám s plynulým přechodem vlnových délek mezi červeným, zeleným a modrým světlem) a kompletní nabídkou modalit pro zobrazení očního pozadí, včetně fluoresceinové angiografie a zabudované umělé inteligence zajišťující pokročilé automatické funkce.
O Všeobecné fakultní nemocnici v Praze
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) představuje významné zdravotnické zařízení, patřící mezi největší nemocnice v ČR. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze poskytuje základní, specializovanou a zvláště specializovanou léčebnou, ošetřovatelskou, ambulantní a diagnostickou péči dětem i dospělým ve všech základních oborech. Zajišťuje také komplexní lékárenskou péči, včetně technologicky náročných příprav cytostatik nebo sterilních léčivých přípravků.
Kromě poskytování zdravotní péče je VFN hlavní výukovou základnou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a současně jedním z nejvýznamnějších vědeckých pracovišť v oblasti léčebných a diagnostických metod v České republice. Nemocnice má nejdelší tradici akademické medicíny v ČR a od svého založení do současnosti je největším výzkumným medicínským pracovištěm v ČR.
O 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy
1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy je největší z českých lékařských fakult – navštěvuje ji přes 4500 studentů. Základními studijními programy jsou všeobecné a zubní lékařství, kromě nich nabízí fakulta studium dalších zdravotnických oborů, specializační a celoživotní vzdělávání a řadu doktorských programů. Každoročně absolvuje 1. LF UK více než 300 nových lékařů.
Fakulta je zároveň nejproduktivnější institucí v biomedicínském a klinickém výzkumu. Vědecká práce, pregraduální a postgraduální výuka se koná na 75 teoretických ústavech a klinických pracovištích společných se Všeobecnou fakultní nemocnicí, Fakultní nemocnicí v Motole, Ústřední vojenskou nemocnicí, Thomayerovou nemocnicí, Nemocnicí Na Bulovce i v dalších mezioborových centrech.
1. LF UK se rovněž podílí na projektu BIOCEV – evropském vědeckém centru excelence v oborech biotechnologie a biomedicíny – a projektu Kampus Albertov, zaměřeném na rozvoj excelentních vědeckých a výukových aktivit Univerzity Karlovy v oblasti přírodních a lékařských věd.
Související

Prudké zhoršení zraku? Vždy jde o závažný symptom, varuje lékař

Vidíte dobře na dálku? Řidiči si mohou nechat zkontrolovat zrak, zájem je velký
zrak , Všeobecná fakultní nemocnice Praha , lékaři , zdraví , nemoci , život , protext , pacienti , Praha
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
před 1 hodinou

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
před 2 hodinami

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
před 3 hodinami

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
před 4 hodinami

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
před 4 hodinami

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
před 5 hodinami

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
před 6 hodinami

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
před 7 hodinami

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
před 8 hodinami

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
před 9 hodinami

Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
včera

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
včera

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
včera
Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
Na letišti v Palma de Mallorca došlo k dramatické události – let Ryanairu směřující do Manchesteru musel být evakuován poté, co se na palubě objevil požární poplach. Incident se odehrál krátce po půlnoci, kolem 00:30 v sobotu.
Zdroj: Libor Novák