ROZHOVOR – Zrak je nejdůležitější z pěti základních smyslů. Oči v souvislosti se změnou životního stylu člověka ovšem značně trpí. Při jakých potížích je třeba neprodleně vyhledat pomoc oftalmologa? Nejen na to odpovídá pro EuroZprávy.cz MUDr. Bohdan Kousal z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze.
Jak v poslední době pokročila diagnostika očních chorob? Ve Všeobecné fakultní nemocnici Praha vám prý už pomáhá umělá inteligence…
Prvky umělé inteligence zajišťující pokročilé automatické funkce používá nový fotografický přístroj, který dokumentuje oční pozadí s vysokým rozlišením v ultra-širokoúhlém provedení včetně možnosti angiografie. Dříve používaným ručním přímým oftalmoskopem jsme mohli najednou přehlédnout do 10° sítnice, současné funduskamery zaznamenají 50° sítnice, unikátní přístroj ZEISS Clarus umožňuje zaznamenat oční pozadí v rozsahu 133° a při složeném snímku přes 250 stupňů.
Přístroj nám umožňuje přesněji určit diagnózu, plánovat zákroky, léčit onemocnění a ušetřit zrak nemocných, protože nepotřebujeme postupné snímkování různých částí sítnice.
Žijeme v době, kdy většina lidí neustále kouká do mobilu, tabletu, pracuje s pc. Má to negativní následky pro náš zrak?
Používání počítačů a komunikačních zařízení přineslo hlavně změnu životního stylu. Jeho následkem je zvýšený výskyt krátkozrakosti (zhoršeného vidění do dálky), která je diagnostikována zhruba u dvaceti procent populace. Zrak si ničíme stále kratším časem stráveným venku a současně zvyšujícím se počtem aktivit, které vyžadují zapojení akomodace, tedy zaostření oka na blízké předměty. Krátkozrakost je provázena bolestmi hlavy, horší soustředěností či zvýšenou únavou.
Když mám zaměstnání, které obnáší především sezení u počítače, jak po práci ulevit očím?
Pomoci mohou režimová opatření, proaktivní přístup k odpočinku, přestávky mezi prací na počítači, změna vzdáleností, na které se díváme, pobyt v přírodě. Pravidelný oční odpočinek může přinést pozitivní efekt jak pro oči, tak pro duši a mysl.
Jsou v Česku nějaká oční onemocnění častější než v jiných státech?
Četnost výskytu běžných očních nemocí v České republice odpovídá ostatním evropským populacím. Dosud neznáme údaje o geneticky podmíněných onemocněních, která jsou nyní nově předmětem systematického výzkumu.
Jaké potraviny obecně prospívají zraku? Mrkev se stala už legendární...
Zdraví sítnice můžeme sami podpořit doplňováním karotenoidů, zejména luteinu a zeaxanthinu, které působí jako optický filtr, silný antioxidant a potlačují zánětlivou reakci. Zeaxanthin a lutein nejsou produkovány tělem, pocházejí pouze ze stravy a jejich přítomnost vede ke zpomalení degenerativních změn. Jídelníček je vhodné pravidelně doplňovat o zelenou listovou zeleninu a čerstvé barevné ovoce.
Řada lidí z různých důvodů nechce nosit brýle. Je pro každého pacienta vhodná laserová operace očí, pokud špatně vidí na dálku/na blízko?
Laserové refrakční operace mohou pomoci odstranit dioptrie, ale mají svá rizika. Nezbytné je důkladné předoperační vyšetření, včetně podrobného pohovoru s chirurgem. Ne každé oko je na laserovou operaci vhodné. Úspěch operace závisí na několika faktorech: síle a typu refrakční vady, zkušenosti chirurga a vybavení pracoviště, věku pacienta.
Hodně mýtů koluje kolem barvosleposti. Znamená tato nemoc, že člověk vidí černo-bíle?
Porucha barevného vidění je neschopnost rozeznat rozdíl mezi určitými barvami, ale některé barvy pacient stále vidí. Většina lidí se špatným barevným viděním nedokáže rozlišit mezi určitými odstíny červené a zelené. Méně často pacienti nedokážou rozlišit mezi odstíny modré a žluté. Skutečná barvoslepost, kdy postižený vidí pouze v odstínech černé a bílé, je dosti vzácná.
Je barvoslepost vrozená, nebo ji mohu „dostat“ v průběhu života?
Špatné barevné vidění je obvykle zděděno, přičemž muži mají větší pravděpodobnost postižení. Poruchu vnímání barev mohou způsobit i některé získané oční choroby, stejně tak toxické působení některých léků.
Jak spolu souvisejí zrak a bolest hlavy?
Bolest hlavy může být příznakem očních obtíží a naopak primární bolest hlavy může ovlivnit vidění. Do první skupiny patří zvýšená oční námaha v souvislosti se zvýšenou akomodací, nekorigovaná dalekozrakost či presbyopie (vetchozrakost), vzácně pak záchvat glaukomu, opar v oblasti oka a hlavy nebo dlouhodobě špatné prokrvení oka. Do druhé skupiny paří migréna provázená aurou připomínající blikající světla, duhu kolem světel nebo klikaté zářivé světelné vzory.
A jak je to s takzvanými mžitkami před očima?
Pojem mžitky před očima používají pacienti pro různé vjemy. Pokud uvádějí tmavé pohyblivé skvrny a tečky, jedná se stíny drobných zákalků sklivce. V naprosté většině případů souvisí se stárnutím oka, jen velmi vzácně mohou být příznakem odchlípení nebo trhliny sítnice.
Pokud pacienti pojmem mžitky označují krátké světelné záblesky v zorném poli, může se jednat o doprovodný příznak migrény, jak jsem již řekl výše, změn krevního tlaku, neurologických onemocnění nebo dráždění sítnice při očních chorobách. Výskyt světelných záblesků je však relativně běžný a většinou není nebezpečný.
Pokud jsem měl doposud výborný zrak a ten se najednou začal prudce zhoršovat, jde o signál vážnějšího onemocnění?
Prudké zhoršování zraku, ať už jednoho nebo obou očí, je vždy závažným příznakem a je nezbytné bez prodlení vyhledat lékaře a podstoupit komplexní vyšetření. Nejčastější příčiny jsou oční. Patří mezi ně cévní uzávěry tepen a žil sítnice a zrakového nervu, krvácení do sítnice, odchlípení sítnice či zánětlivé změny způsobující snížení průhlednosti původně čirých očních tkání. Cévní mozkové příhody a ischemické ataky se také mohou projevit zhoršeným viděním. Důležité je, že při včasném záchytu je většina zrakových vad v současné době léčitelná.
Bohdan Kousal (lékař VFN) , zrak , Všeobecná fakultní nemocnice Praha , zdraví , nemoci , oči , lékaři , rozhovor , život
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 37 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák