Rozloučení s Karlem Gottem zkazí eko-aktivisté? V Praze bude pořádně dusno, Ovčáček zuří

Extinction Rebellion, aktivistické hnutí proti klimatickým změnám, organizuje po světě protestní akce. Demonstrace zasáhly Berlín, Sydney, Paříž i Londýn. Porobou akci teď zažije i Praha. Stane se tak v pátek, kdy se v hlavní městě bude také konat poslední rozloučení s Karlem Gottem pro veřejnost.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Karel Gott zemřel: Pieta u jeho domu Nad Bertramnkou (5. října 2019)
doporučujeme

Veřejnost bude mít možnost se s Karlem Gottem rozloučit v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Sobotní zádušní mše se bude konat od 11:00, bude ovšem jen pro pozvané hosty. Na tento den je také vyhlášen státní smutek.

Už teď ale panují z loučení s Gottem obavy. Palác Žofín totiž může pojmout jen asi 50 tisíc fanoušků. Hrozí tak, že se nedostane na všechny zájemce. Premiér Andrej Babiš dnes účast odhadl na 300 tisíc lidí. Vyzval proto Gottovy příznivce, aby jeho památku uctili pokud možno jinou formou. 

Další problémy může v pátek způsobit česká větev hnutí Extinction Rebellion (v překladu Vzpoura proti vyhynutí), která chce upozornit na problémy s klimatem a vymíráním druhů. Ta na pátek chystá protestní akci, v rámci které chce mimo jiné zablokovat silnice.

„Potřebujeme vás všechny teď. Mezinárodní rebelie začíná 7. října. Chceme-li změnit všechno, potřebujeme všechny,“ burcuje skupina na facebooku. Akce s označením „Národní rebelie“ se má se konat 10. až 12. října převážně v Praze.

Aktivisté podle itineráře budou protestovat například na Náměstí republiky, sídlem ČT na Kavčích horách i sídlem ČEZu, Protest má pokračovat i na Staroměstském náměstí a vyvrcholí v sobotu 12. října „Velkou rebelií za život“ na Václavském náměstí. Kromě protestů chystají aktivisté  pátečních ranních hodinách mezi osmou a devátou a večer mezi pátou a šestou na několik minut blokovat silnice.

„Nemáme na výběr. Buď vyhynutí, nebo rebelie. Ráno a večer na několika místech Prahy zastavíme provoz miniblokádami (jen na sedm minut), abychom šířili poselství, že je potřeba vyjet ze zajetých kolejí. Nechceme obyčejným lidem zbytečně narušovat životy, ale už více než třicet let nikdo neposlouchá, co říkají světoví vědci a klimatická hnutí. Musíme se svým poselstvím vyjít do ulic. Požární poplach sice není nic příjemného, ale pořád lepší než spát v hořícím domě. Volte rebelii. Volte život,“ uvádí hnutí Extinction Rebellion.

Kritický je vůči akci Pražský hrad. „‪Nebezpeční extremisté z Rebelie proti vyhynutí chystají na tuto sobotu první blokádu v Praze.‬ Je doslova nechutné, pokud se v den státního smutku bude konat tato přehlídka nehumánní a nenávistné ideologie,“ uvedl na sociálních sítích mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Tím ale neskončil. „‪Někteří se podivují, že extremisty z Extincion Rebellion finančně podporují i bohatci.‬ Není to překvapivé. Klimatismus znamená konec svobody a demokracie, uvržení člověka do novodobého otroctví. Výhodné pro ideologické fanatiky i nadnárodní kapitál,“ dodal naštvaný Ovčáček.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak Češi hodnotí sametovou revoluci a zakázali by KSČM? Velký průzkum

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Jednoznačně kladně sametovou revoluci hodnotí jen 36 procent lidí ve věku nad 40 let. Názory na…

Co už je problematické pití alkoholu? Češi mají zkreslené představy,…

22.10.2019 18:12 Za problematické pití označuje 44 procent lidí tři a více alkoholických nápojů denně, 37 procent…

Justice musí zjišťovat i názor dětí. Ústavní soud rozhodl v neobvyklé kauze

22.10.2019 16:57 Justice chybovala, když nezjistila názor sedmiletého chlapce na změnu příjmení, uvedl Ústavní soud…

Soud potvrdil tresty pro rodinu lupičů. Děti udaly otce dva roky po činu

22.10.2019 14:26 Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil všem čtyřem členům rodiny Waschtových výši trestu za přepadení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama