Rozsáhlá kauza zmanipulovaných IT zakázek je u soudu, soudce se vyloučil

Rozsáhlá kauza údajně zmanipulovaných 13 veřejných zakázek na informační systémy se škodou zhruba čtvrt miliardy korun je již u olomouckého krajského soudu. V případu, který se odkrýval několik let, čelí obžalobě 24 lidí a dvě právnické osoby. Obžalobu dostal na stůl soudce Petr Sušil, vyloučil se však kvůli podjatosti. Zatím tak není jasné, kdo se případem bude zabývat.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Případ se týká tří Integrovaných operačních programů ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

"Obžaloba byla podána na 26 obžalovaných, z toho jsou dvě právnické osoby. Obžaloba zahrnuje 13 veřejných zakázek, škoda je téměř čtvrt miliardy korun," řekl ČTK státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Martin Brzobohatý. Zakázky byly částečně financovány z evropských fondů. Škoda je vyčíslena podle žalobce pouze na podílu zahrnujícím evropské peníze. Kvůli tomu, že byla porušena dotační pravidla při veřejných soutěžích, musí ČR tyto evropské dotace vrátit nebo je již nedostane, uvedl žalobce.

Rozsáhlý případ dostal na stůl olomoucký soudce Petr Sušil. "V případu jsem se aktuálně vyloučil z důvodu podjatosti, jeden z obžalovaných je můj spolužák, jsou tam osobní vazby. Je tam podána stížnost Vrchního státního zastupitelství. Zatím se neví, kdo to bude fakticky rozhodovat. Pokud mi případ zůstane a státní zastupitelství se s mou podjatostí neztotožní, bude to určitě trvat několik měsíců, než se kauza nastuduje. Je to 175 svazků a 40.000 stran spisu," řekl ČTK soudce Sušil.

Věc souvisí se zátahem protikorupční policie ze září roku 2014. Odehrával se tehdy na několika místech po celé zemi, podle žalobců šlo o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Kauza se řešila několik let, zasáhlo do ní několikrát i Nejvyšší státní zastupitelství, které zrušilo stíhání některých lidí. "Případ byl náročný nejen rozsahem osob, které se podílely na veřejných zakázkách, rozsahem samotných zkoumaných zakázek, ale i právní složitostí té věci," dodal žalobce Brzobohatý.

Obžalovaní podle obžaloby různými způsoby ovlivňovali veřejné soutěže ve svůj prospěch či ve prospěch spřízněných subjektů. V souvislosti s kauzou padlo obvinění z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské unie, účasti na organizované zločinecké skupině a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo radí, jak se chovat u moře. Čemu se vyhnout?

07.08.2020 17:23 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro Čechy, kteří vyrazí na pobyt u moře, zveřejnilo…

Na Jihlavsku už nebudou od soboty povinné roušky v obchodech

07.08.2020 17:22 Hygienici na Vysočině zrušili k 8. srpnu opatření zavádějící na Jihlavsku povinnost nosit roušky i…

Podmínky pro cesty v rámci EU zůstávají stejné, omezení platí pro Rumunsko

07.08.2020 17:09 Podmínky pro cestování po Evropské unii se nemění, omezení nadále budou platit pouze pro Rumunsko,…

Lidé jsou ve stresu, nevidí světlo na konci tunelu. Psycholog radí, jak…

07.08.2020 16:02 Epidemie koronaviru a s ní související karanténa byly stresující pro nás pro všechny. Jak si ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama