S obtěžováním a násilím se v Česku setkala polovina žen

Nějaké sexuální obtěžování či násilí zažila víc než polovina žen v Česku. Nejčastěji si vyslechly sexuální poznámky či slovní výpady, někdo je osahával či dostávaly nevyžádané erotické fotky a videa. Znásilnění zažilo devět procent žen a dvě procenta mužů.

ženy

Ukázal to srpnový průzkum, který pro organizaci proFem provedla agentura MindBridge Consulting. Dotazovala se tisícovky lidí nad 18 let. Výsledky jsou reprezentativní. Na tiskové konferenci je dnes představily zástupkyně proFem.

"Celkem 54 procent žen se v životě setkalo s nejméně jednou formou sexuálního násilí či obtěžování, tedy každá druhá žena nad 18 let. Zároveň zažily dva až tři typy obtěžování či násilí," uvedla ředitelka proFem Jitka Poláková.

Třetina žen se stala terčem slovních výpadů, komentářů a poznámek. Celkem 31 procent žen zažilo osahávání a nechtěné hlazení či jiné dotyky. Nevyžádané erotické snímky a videa dostalo 17 procent dotázaných. Před desetinou žen někdo exhiboval či se ukájel na veřejnosti. Sedm procent odpovídajících někdo nutil k nepříjemným sexuálním praktikám. Celkem čtyřem procentům žen někdo vyhrožoval, že zveřejní jejich intimní snímky. Devět procent žen uvedlo, že zažily znásilnění. "Při přepočtu by se jednalo o 409.000 žen," poznamenala Poláková. Znásilnění zažila i dvě procenta mužů, ukázal průzkum. Celkem o něm mluvilo 57 respondentek a respondentů.

Také muži zažívali nejčastěji slovní obtěžování, osahávání a nechtěné doteky a dostávali videa a fotky. "Proti ženám zažívá sexuální násilí výrazně nižší počet mužů a v průměru zažívají i nižší počet forem obtěžování a násilí," uvedla Poláková.

Valná většina dotazovaných se shodla na tom, že znásilnění je nejhorší z forem sexuálního násilí. Podle výsledků dvě pětiny obětí situaci neřeší, zhruba polovina se svěří příbuzným, blízkým či cizím lidem. Odbornou pomoc vyhledá desetina. Experti už dřív poukazovali na to, že znásilnění policii ohlásí zlomek obětí.

Podle zástupkyň proFem i dalších organizací, některých právníků a dalších expertů by se právní definice znásilnění měla v Česku změnit. Doporučují, aby byl trestný sex bez souhlasu, nejen pod násilím. Některé země svou legislativu už takto upravily. Podle právničky proFem Veroniky Ježkové to v posledních letech byly třeba Dánsko, Švédsko či Německo, změnu chystají Nizozemsko či Španělsko.

Větší pozornost na problém sexuálního násilí strhla před několika měsíci kauza někdejšího poslance TOP 09 Dominika Feriho. Organizace chtějí o změnu legislativy usilovat v tomto volebním období. Prosazovat chtějí ale hlavně rozšíření služeb a pomoci pro oběti sexuálního násilí.

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

26.10.2021 13:55 Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana…

Za užití pyrotechniky na stadionech může nově hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 11:59 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Ve čtvrtek 28. října lidé ve velkých obchodech nenakoupí

25.10.2021 12:10 Lidé ve čtvrtek 28. října na státní svátek ke vzniku Československa ve velkých obchodech nenakoupí.…

V bytovém domě v Brně hořelo, čtyři lidé se nadýchali zplodin

23.10.2021 17:49 Čtyři lidé včetně dvou policistů se dnes odpoledne nadýchali zplodin při požáru v koupelně v…

Doba, kterou lidé tráví v penzi, se prodlužuje. V průměru tvoří téměř…

23.10.2021 08:10 Doba, kterou lidé v Česku stráví ve starobní penzi, se postupně prodlužuje. Loni trvala v průměru…

V náročných profesích nebude nutné nosit respirátor, vyzval k tomu i svaz

22.10.2021 18:08 Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za…

Olma stahuje z trhu mléko v PET lahvích, může být kontaminované

22.10.2021 13:46 Aktualizováno Olomoucká mlékárna Olma kvůli mikrobiální kontaminaci stahuje z trhu čerstvé mléko balené do PET…

Související:

Právě se děje

reklama