Střevní potíže na táboře u Chříce: Děti měly v žaludku bakterii Bacillus cereus

Prudké zažívací obtíže, provázené průjmem a zvracením, které minulý týden postihly desítky dětí z tábora u Chříče na severním Plzeňsku, způsobily zřejmě potraviny. Testy předběžně odhalily v žaludku postižených kmen bakterie bacillus cereus, který může prudkou nevolnost způsobit.

Tábor, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zatím ale není laboratorně prokázané, jaká konkrétní potravina potíže způsobila, řekla dnes ČTK ředitelka Odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice v Plzni Petra Langová.

Laboratoř podle ní prokázala bakterii, která se vyskytuje například v rýži nebo v těstovinách a může produkovat toxiny, které mohou způsobit intoxikaci organismu. Případem se hygienici dál zabývají.

V rekreačním středisku Machův mlýn u Chříče se minulý čtvrtek udělalo odpoledne nevolno několika desítkám dětí i několika dospělým. Jejich potíže přetrvávaly, takže nakonec navečer záchranná služba převezla s pomocí hasičů do nemocnic v Plzni a v Praze kolem 50 lidí. Většinu zdravotníci po ošetření ihned propustili. V plzeňské fakultní nemocnici zůstalo do druhého dne jen pět lidí, které lékaři propustili během dne. Obtíže měly podle zdravotníků rychlý nástup, ale zároveň poměrně rychle odeznívaly. Mluvčí nemocnice Gabriela Levorová ČTK v pátek řekla, že nikdo z pacientů nebyl ve vážném stavu.

Tábor, na kterém bylo kolem 140 dětí, předčasně skončil, měl původně trvat do neděle. Děti si odvezli rodiče. Obtíže postihly jen část táborníků, řekla minulý týden ČTK Beata Nováková z vedení ubytovacího zařízení. Provozovatelé se podle ní připravovali celý areál kompletně dezinfikovat.

Případ prověřuje i policie, která spolupracuje s vedením tábora i s hygieniky, a čekají na vyjádření odborníků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měla jsem tep 150 a problémy. Zdravá mladá dívka popsala, co s ní udělal…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Není tomu dávno, co se z pražského klubu Techtle Mechtle stalo lokální ohnisko nákazy novým typem…

Vražda dítěte v roce 1990. Pachatel zůstane v ochranné léčbě, potvrdil soud

14.08.2020 16:52 Krajský soud v Praze dnes zamítl žádost Jaroslava Nývlta (dříve Oplištila), který žádal o…

Bohumínský žhář údajně již v červnu ohrožoval rodinu plynovou pistolí,…

14.08.2020 15:42 Muž podezřelý ze zapálení bytu v Bohumíně prý rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí. Policie…

Mírná zima, pak teplo a vlhko. Klíšťata se letos přemnožila, nakažených…

14.08.2020 12:50 Abychom pro koronavirus nezapomněli i na jiná možná zdravotní rizika, je třeba připomenout, že mají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama