Exekuce v Česku zastavil nouzový stav. Teď se znovu rozbíhají

Nouzový stav znemožňoval českým exekutorům, až na některé jasně stanovené výjimky, zabavování majetku a dražení nemovitostí. Ti se do úplného normálu vrátili až začátkem července. Analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle proto poradil lidem, jak si mají počínat, když k nim zavítá exekutor.

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

„Nejnebezpečnější je, když si lidé pod stresem a nátlakem exekutora jdou okamžitě půjčit, třeba k lichváři,“ varoval Hůle v interview pro stanici CNN Prima NEWS a zmínil také změnu výpočtu nezabavitelné částky, která od července činí 7751 plus 2590 za každou vyživovanou osobu.

Analytik konstatoval, že se jedná o velmi důležitý faktor, neboť díky němu zůstane lidem s děti či jinými závislými osobami více peněz. "Exekutoři, kteří provádějí srážky ze mzdy, dostanou méně peněz. Důležité z mého pohledu je také neakceptovat žádné dobrovolné splátky,“ doporučil.

Údaje Exekutorské komory ČR ukázaly, že v roce 2019 bylo proti fyzickým osobám vedeno téměř 4,5 milionu řízení. Mezi zabavitelné věci patří jenom majetek dlužníka, tzn. televizi, tablet, mobilní telefon nebo umělecká díla.

Prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil popsal, jaká doporučení exekutoři dostali pro řízení případů po koronavirové pandemii. „Musí se to posuzovat individuálně. Už na začátku nouzového stavu jsme kolegům řekli, aby byli k lidem vstřícní. Ztráty zaměstnání nebo příjmů byly velmi rozdílné,“ vysvětlil prezident EK ČR Vladimír Plášil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EXKLUZIVNĚ: Mise v Bejrútu? Psovod a pes si musejí důvěřovat, během akce…

07.08.2020 22:03 Aktualizováno ROZHOVOR – Spoléhají na ně. Pětice českých psovodů se svými psy se v obrovské výhni pustila v…

Plzeň se chystá na návštěvu amerického ministra Pompea

07.08.2020 17:30 Plzeň se připravuje na úterní návštěvu ministra zahraničí USA Mikea Pompea. Hned první den svého…

Ministerstvo radí, jak se chovat u moře. Čemu se vyhnout?

07.08.2020 17:23 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro Čechy, kteří vyrazí na pobyt u moře, zveřejnilo…

Na Jihlavsku už nebudou od soboty povinné roušky v obchodech

07.08.2020 17:22 Hygienici na Vysočině zrušili k 8. srpnu opatření zavádějící na Jihlavsku povinnost nosit roušky i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama