Exekuce v Česku zastavil nouzový stav. Teď se znovu rozbíhají

Nouzový stav znemožňoval českým exekutorům, až na některé jasně stanovené výjimky, zabavování majetku a dražení nemovitostí. Ti se do úplného normálu vrátili až začátkem července. Analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle proto poradil lidem, jak si mají počínat, když k nim zavítá exekutor.

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

„Nejnebezpečnější je, když si lidé pod stresem a nátlakem exekutora jdou okamžitě půjčit, třeba k lichváři,“ varoval Hůle v interview pro stanici CNN Prima NEWS a zmínil také změnu výpočtu nezabavitelné částky, která od července činí 7751 plus 2590 za každou vyživovanou osobu.

Analytik konstatoval, že se jedná o velmi důležitý faktor, neboť díky němu zůstane lidem s děti či jinými závislými osobami více peněz. "Exekutoři, kteří provádějí srážky ze mzdy, dostanou méně peněz. Důležité z mého pohledu je také neakceptovat žádné dobrovolné splátky,“ doporučil.

Údaje Exekutorské komory ČR ukázaly, že v roce 2019 bylo proti fyzickým osobám vedeno téměř 4,5 milionu řízení. Mezi zabavitelné věci patří jenom majetek dlužníka, tzn. televizi, tablet, mobilní telefon nebo umělecká díla.

Prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil popsal, jaká doporučení exekutoři dostali pro řízení případů po koronavirové pandemii. „Musí se to posuzovat individuálně. Už na začátku nouzového stavu jsme kolegům řekli, aby byli k lidem vstřícní. Ztráty zaměstnání nebo příjmů byly velmi rozdílné,“ vysvětlil prezident EK ČR Vladimír Plášil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poptávka po hotových jídlech v době epidemie roste

04.03.2021 11:02 S ohledem na čím dál častější práci z domova narostl za poslední rok zájem o dovážku hotových jídel…

Vězeň se bál koronaviru, neúspěšně se domáhal přerušení trestu

04.03.2021 10:10 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost vězně, jenž se domáhal přerušení trestu kvůli rychlému šíření…

Mnohá dětská hřiště v Praze budou nadále přístupná

03.03.2021 18:09 Dětská hřiště v mnohých pražských městských částech zůstanou otevřená. Nezbytné bude ale nošení…

Lockdown zasáhl i do jarních prázdnin, omezil aktivity dětí

03.03.2021 14:13 Zrušené prázdniny u babiček, pobyty v přírodě i cesty do hor - tak vypadají jarní prázdniny dětí z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama