U Brna se našel stříbrný poklad z 15. století, opodál byl železný tesák

Malý stříbrný poklad našli pomocí detektoru kovů lidé v lesích v okolí Brna. Nález z místa vyzvedli odborníci z Ústavu archeologické památkové péče (ÚAPP) Brno a Moravského zemského muzea. V keramické nádobě bylo 274 mincí, řekl ČTK Ivan Čižmář z ÚAPP.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nádoba byla v hlíně dnem vzhůru, takže dno bylo poškozené. Původně měřila na výšku asi deset centimetrů a byla asi osm centimetrů široká. Dnes bychom ji asi nazvali hrnkem. Celkem 69 mincí jsou groše z období vlády Václava IV., tedy z první poloviny 15. století, které se projevují velmi nekvalitní setřenou ražbou," uvedl Čižmář.

Zbylých 205 mincí tvoří převážně vídeňské feniky ze stejného období, další typy mincí určí po očištění a zakonzervování numismatici.

Archeologové nález ze země vyzvedli i s blokem hlíny. V okolí se jim podařilo najít ještě železný tesák, nůž a podkovu pocházející podle předběžného určení ze středověku. Zda s nálezem mincí souvisí, ale není jasné.

"Místo nálezu nepochybně souvisí s využíváním jedné z větví tradičního obchodního koridoru mezi dvěma důležitými obchodními centry. Jaké dramatické události vedly k uložení mincí do země, nevíme, doba vlády Václava IV. ale byla neklidná, což mohlo někoho vést k tomu, aby si zajistil budoucnost ukrytím majetku," podotkl archeolog.

Podobné malé poklady se podle něj daří čas od času najít, jejich hodnota je spíš historická než finanční. Proto je důležité v případě nálezu předměty z místa neodnášet a kontaktovat místní muzeum nebo archeologický ústav s informací o nálezu. "Pokud archeolog na místo nemůže přijet hned, je dobré místo zamaskovat. Už jsme zažili i situaci, kdy v době čekání na archeologa nález někdo z místa odnesl," uvedl Ivan Čižmář.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda na železné oponě. Vojína při útěku na Západ zastavil až transportér…

24.01.2021 09:10 ROZHOVOR – Na vojně si plně uvědomil zrůdnost komunistického režimu. Miroslav Prokeš, který sloužil…

V Česku dnes otevřelo několik restaurací. Na Olomoucku zasahovala policie

23.01.2021 22:10 Aktualizováno Několik restaurací v Česku dnes otevřelo na protest proti vládním nařízením. Stoupenci iniciativy…

V Praze se sešli lidé na protest proti zadržení Navalného a Putinovu režimu

23.01.2021 15:52 Aktualizováno Několik stovek lidí se dnes odpoledne sešlo v Praze na náměstí Jana Palacha, aby protestovaly proti…

Možnost vyrazit do restaurace chybí podle průzkumu dvěma třetinám Čechů

23.01.2021 09:36 Možnost vyrazit s rodinou nebo přáteli do restaurace podle aktuálního průzkumu společnosti Up Česká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama