V Brně se demonstrovalo proti vládním opatřením. Bylo toho dost, skandovali lidé

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes odpoledne sešli před brněnským Janáčkovým divadlem. Podle odhadu tajemníka městské části Petra Štiky i policie jich bylo kolem 150, ke konci jich ubylo zhruba 100. Žádali například zrušení testování zdravých či bezpříznakových obyvatel, kritizovali nošení roušek. Na akci dohlíželi policisté, zasahovat nemuseli. Akce trvala zhruba dvě a půl hodiny.

Ilustrační foto
doporučujeme

Organizátor demonstrace Tomáš Franzki všechny zúčastněné na úvod po upozornění zástupců městské části vyzval, aby si nasadili roušky a stáli ve skupinkách po dvaceti lidech s odstupem dvou metrů. Protestující zůstali bez roušek, bez odstupů.

Podle demonstrantů jsou veškerá opatření nesmyslná. "Vadí nám úplně všechno. Není k tomu žádný zdravotní důvod, je to čistě jenom politika a ruinování našeho rozpočtu. Odskáčou to naše děti. A vláda má ještě tu drzost nabízet nám na Vánoce nějaké dluhopisy," řekl ČTK pětatřicetiletý Jiří K., který přijel na demonstraci z Uherského Brodu. Takzvané Dluhopisy Republiky tento týden na sociálních sítích nabídla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Řečníků se za mikrofonem vystřídalo několik. Vendula Zahumenská se zaměřila na očkování. "Očkování se stalo vedle roušky symbolem naší nesvobody," uvedla.

Podle ní nemoc covid-19 není nebezpečná a úmrtnost má obdobnou jako chřipka. Očkovat by se podle ní měl nechat jen ten, kdo chce. V souvislosti s tím vyjádřila obavu, aby se z těch, kteří se očkovat nenechají, nestali občané druhé kategorie.

Očkování proti koronaviru se v Česku plánuje na příští rok, první dodávky vakcín by měly být podle koordinátora očkování Zdeňka Blahuty dostupné v lednu. Očkování bude hrazené z veřejného zdravotního pojištění a bude dobrovolné. Vláda ve schválené očkovací strategii rozhodla, že první budou očkováni lidé nad 65 let a mladší nemocní s vážnými chorobami. Podle průzkumu, které si nechalo udělat ministerstvo zdravotnictví, plošné očkování proti covidu podporuje více než polovina lidí. Obavu z rizika nákazy covidem má 70 procent lidí. V Česku testy od letošního března potvrdily koronavirus u více ne 575.000 lidí, 9450 s covidem zemřelo.

Na dnešní demonstraci v Brně byly vidět nápisy jako: "Nenech se zastrašit, vystup z řady", "Svobodu, stop distanční výuce" nebo "Gastro zavřít, to je sláva, covid zmizí, říká vláda." Místy se ozýval potlesk či skandování "demisi" a "bylo toho dost".

Na demonstraci a v jejím okolí podle mluvčího policie Petra Valy dohlíželo několik desítek policistů. Mimo jiné z antikonfliktního týmu, pořádkové policie či dopravní. Mluvčí policie Petr Vala uvedl, že demonstrace proběhla bez narušení pořádku, policisté zasahovat nemuseli.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr psů bude provozovat veterinární komora, vláda souhlasí

25.01.2021 16:16 Provozovatelem centrálního registru psů, který bude fungovat od příštího roku, bude Komora…

V Praze žije až o čtvrt milionu lidí více, než je hlášeno. Město přichází…

25.01.2021 15:53 Na území Prahy žije až o čtvrt milionu lidí více, než kolik jich v ní má podle Českého…

Průměrně 2 procenta oddlužených mají zas exekuci

25.01.2021 15:40 V průměru dvě procenta lidí, kteří prošli v minulých deseti letech oddlužením, se znovu zadlužila a…

Některé jednorázové plasty by od července neměly na trh

25.01.2021 15:31 Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, na dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama