V Horoměřicích zavládl šok. Lidé se v kauze H-System chtějí obrátit na Štrasburk

Lidi z Horoměřic šokovalo rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) v kauze H-System. Ústavní soudci odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu vyklidit domy v Horoměřicích u Prahy. Horoměřičtí s nynějším rozhodnutím Ústavního soud nesouhlasí a chtějí se obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. ČTK to dnes řekl Martin Junek, předseda družstva Svatopluk, které sdružuje bývalé klienty zkrachovalého H-Systemu bydlící v Horoměřicích u Prahy.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Lidem z Horoměřic u Prahy soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování
doporučujeme

Obyvatelé domů se zatím vystěhovat nemuseli, protože platil odklad vykonatelnosti rozhodnutí Nejvyššího soudu, o němž ústavní soudci rozhodli loni v srpnu.

"Nás šokovalo rozhodnutí Ústavního soudu. Vyjádřil se a rozhodl proti občanům České republiky ve prospěch soukromé firmy, která je hlavním věřitelem, takže to je pro nás absolutně nepřijatelné a samozřejmě se budeme muset obrátit na Evropský soud pro lidská práva," prohlásil Junek.

Družstvo rozhodnutí soudu zatím nemá, Junek předpokládá, že ho dostane během středy. Šokovaný je rychlostí rozhodnutí ÚS, podle něj družstvo posílalo zhruba před 14 dny soudu vyjádření, o které ho žádal.

"Je to velmi divné, že se rozhodlo takto brzy, navíc neveřejně," míní Junek. Stále podle něj platí, že družstvo má zájem domy odkoupit, ovšem za cenu běžnou před 20 lety, která činila asi deset milionů korun. Družstvu ale bylo nabídnuto domy odkoupit za více než 100 milionů korun. "Na to tady nikdo nemá," uvedl Junek.

Monsport dnes ČTK řekl, že domy by rád prodal jako celek jednomu majiteli, který by je současným obyvatelům dál pronajímal. Rozhodnutí prodat domy i s lidmi by se družstvo podle Junka nebylo schopné bránit, případný zájemce by totiž za domy nabídl mnohem vyšší sumu, než jakou může zaplatit družstvo Svatopluk.

Obyvatelé jsou z rozhodnutí Ústavního soudu zděšeni. "Několik sousedek mi už volalo, brečely mi do telefonu," řekl Junek.

"Když už přijdu o byt, ať mě třeba zavřou. Hlavním viníkem této kauzy je (advokátka Hana) Marvanová, konkurzní soudkyně (Eva) Hodačová i soudce (Kamil) Kydalka a další. A samozřejmě věřitelský výbor, který nám neumožnil, abychom něco podnikli," řekl ČTK jeden z obyvatel dotčených domů Richard Stadler. Dodnes nechápe, proč družstvo Svatopluk jako druhý největší věřitel zkrachovalé H-Systemu nemůže rozhodovat o tom, co se bude s nemovitostmi dít.

Marvanová se proti jeho vyjádření, v níž ji označil za jednoho z viníků celé kauzy, důrazně ohradila. "Já rozumím rozhořčení těch lidí, také já to vnímám jako selhání právního státu. Ale já nezavinila konkurz, neprodávala jsem majetek, neudělala jsem žádný krok, který by ty lidi poškodil," řekla ČTK advokátka, která zastupuje další skupinu klientů H-Systemu. Považuje za nešťastné, aby v této chvíli proti sobě bojovaly skupiny poškozených. "Šlo mi vždycky o spravedlnost pro všechny klienty," zdůraznila Marvanová, která se kauzou zabývá 21 let. Už dříve jednala o možném odškodnění pro klienty s premiérem Andrejem Babišem (ANO) či senátorem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Nyní situaci posuzuje ministerstvo spravedlnosti.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce, který jim dostavbu domů dovolil.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak Češi hodnotí sametovou revoluci a zakázali by KSČM? Velký průzkum

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Jednoznačně kladně sametovou revoluci hodnotí jen 36 procent lidí ve věku nad 40 let. Názory na…

Co už je problematické pití alkoholu? Češi mají zkreslené představy,…

22.10.2019 18:12 Za problematické pití označuje 44 procent lidí tři a více alkoholických nápojů denně, 37 procent…

Justice musí zjišťovat i názor dětí. Ústavní soud rozhodl v neobvyklé kauze

22.10.2019 16:57 Justice chybovala, když nezjistila názor sedmiletého chlapce na změnu příjmení, uvedl Ústavní soud…

Soud potvrdil tresty pro rodinu lupičů. Děti udaly otce dva roky po činu

22.10.2019 14:26 Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil všem čtyřem členům rodiny Waschtových výši trestu za přepadení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama