Vitásková vyvázne bez trestu? Soud opět řeší kauzu solárních elektráren

Krajský soud v Brně po zásahu Nejvyššího soudu (NS) dnes znovu otevřel část kauzy solárních elektráren na Chomutovsku Zdeněk-Sun a Saša-Sun. Žalobce navrhl zprostit obžaloby bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, v případě bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaely Schneidrové navrhl sedmiletý trest.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Alena Vitásková
doporučujeme

Obě obžalované uvedly, že jsou nevinné, obhájci navrhli jejich zproštění. Soud vyhlásí rozhodnutí ve středu.

Bývalou předsedkyni ERÚ Vitáskovou Krajský soud v Brně původně poslal na 8,5 roku do vězení, Vrchní soud v Olomouci ji ale obžaloby zprostil. V neprospěch Vitáskové následně podal dovolání nejvyšší státní zástupce. NS tak krajskému soudu nařídil, aby zpřesnil důvody jejího zproštění. V případě Schneidrové je podle NS zapotřebí doplnit dokazování. Schneidrovou loni v prosinci nechal NS propustit z výkonu sedmiletého trestu.

"Navrhl jsem zproštění obžalované Vitáskové, jelikož tento názor Nejvyšší soud jasně ve svém rozhodnutí prezentoval. Takže přestože názory soudů na její vinu nebyly v minulosti jednotné, mám za to, že je potřeba respektovat názor Nejvyššího soudu, a není zde prostor pro iniciování nějakého dalšího soudního ping-pongu," řekl ČTK po jednání státní zástupce Radek Mezlík.

Odlišná situace je ale v případě Schneidrové, kdy se podle něj od rozhodování NS změnily skutečnosti. Ohledně licencí elektráren znovu rozhodoval energetický úřad. "Navrhl jsem proto, aby byla uznána vinnou trestným činem zneužití pravomoci úřední osoby a byl jí uložen sedmiletý trest odnětí svobody," uvedl žalobce.

Podle obhájců je ale názor Nejvyššího soudu jasný a obě obžalované by měly být viny zproštěny. "Řízení lze nazvat dlouhým, bylo provedeno rozsáhlé dokazování. Státní zástupce nám replikoval rozhodnutí Nejvyššího soudu, se kterým polemizuje, ten (NS) ale vyslovil jasný názor, kterým je soud vázán," uvedl obhájce Schneidrové. Doplnil, že podle Nejvyššího soudu čin Schneiderové nelze podřadit pod trestný čin zneužití pravomoci a obžalovaná by měla být viny zproštěna.

Obě obžalované dnes u soudu vinu opět odmítly. Soud vyhlásí rozhodnutí ve středu v 10:00. Obžalované u toho nebudou, obě požádaly o konání jednání bez jejich přítomnosti.

V kauze soudy potrestaly ještě dalších šest lidí. Například majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun neoprávněně dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Zároveň tak získali právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Zemkové pochybení popírají.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach kvůli koronaviru: Dvě ženy na pražském letišti měly příznaky

26.01.2020 20:49 Aktualizováno Kvůli koronaviru nebude zatím pražské Letiště Václava Havla zpřísňovat kontroly. Plošný screening…

Koronavirus se u Čecha ve Vietnamu zatím nepotvrdil. Dva Češi chtějí z Wu…

26.01.2020 18:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl (za ANO), že podle jeho informací se zatím nepotvrdil nový…

Panelák v Kladně je po požáru neobyvatelný. Čeká ho demolice?

26.01.2020 17:47 Lidé z kladenského panelového domu v Americké ulici, kde v sobotu hořelo, zatím nevědí, kdy se do…

Češi se skládají na koaly a klokany. Sbírka na pomoc Austrálii má značný…

26.01.2020 14:55 Na pomoc Austrálii postižené požáry lidé do sbírky, kterou vyhlásila Zoo Praha, k pátku poslali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama