Vlna solidarity. Češi chtějí pomoct rodinám obětí střelby, FN Ostrava zřídila sbírku

Lidé už na podporu rodin obětí ostravské střelby a zraněných poslali během zhruba 15 hodin od vyhlášení veřejné sbírky více než 270.000 korun. Číslo účtu přitom bylo zveřejněno ve středu večer. Sbírka vyhlášená Fakultní nemocnicí Ostrava bude fungovat do konce března. Do té doby nemocnice upřesní, jak bude peníze rozdělovat. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Tragická událost vyvolala mezi veřejností obrovskou vlnu solidarity. Občané, státní i soukromé organizace a další subjekty chtějí finančně podpořit pozůstalé a oběti útoku. Fakultní nemocnice Ostrava proto vyhlásila veřejnou sbírku a zřídila transparentní bankovní účet číslo 73030761/0710. Dárci mohou na tento sbírkový účet přispívat do 31. 3. 2020," řekla Petlachová.

Dnes po 14:00 na účtu bylo okolo 270.000 korun. Nemocnice evidovala víc než 500 dárců. "Nejvíce lidí přispělo částkou od 100 do 2000 korun. Objevili se ale i vyšší dary. Čtyři dárci zaslali 10.000 korun, jeden 20.000 korun," doplnila mluvčí.

Pomoc pro rodiny pozůstalých i zraněné už schválila zastupitelstva Ostrvy i kraje. Rodinám zavražděných každá z těchto institucí pošle 100.000 korun. Zranění dostanou polovinu. O podobně vysoké podpoře by měla jednat i vláda. Rodiny obětí pak tak měly dostat úhrnem 300.000 korun, zranění 150.000 korun.

Dvaačtyřicetiletý střelec zahájil palbu bez varování na poliklinice ostravské fakultní nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v úterý po 07:00. Ambulance je ode dneška opět v provozu. Muž střílel čekající pacienty z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Šest lidí útok nepřežilo. Tři zranil. Jedna žena je v kritickém stavu, jednoho muže lékaři dnes propustili do domácího léčení. Třetí zraněný je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Asi tři hodiny po útoku vrah v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková uvedla, že vyšetřování pokračuje, přestože střelec je mrtvý. Kriminalisté zjišťují jeho motiv i to, kde získal svou nelegální zbraň. "Vyslýcháme svědky i příbuzné. U všech zemřelých, tedy obětí i střelce, byla nařízena pitva. Její výsledky budeme mít k dispozici během několika týdnů," doplnila Jiroušková. Dodala, že podle odhadů několik týdnů potrvá samotné vyšetřování okolností tragické střelby.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milion chvilek svolal další protest. V Praze se uskuteční demonstrace na…

28.02.2020 17:23 Aktualizováno Na obranu demokratických institucí uspořádá v neděli 1. března v Praze spolek Milion chvilek…

Odborníci: Strach kvůli koronaviru je přirozený. Na vině jsou podle nich i…

28.02.2020 16:58 Strach, který se mezi lidmi šíří kvůli novému typu koronaviru, je podle odborníků přirozený. Jeho…

Kauza Brno-střed: Státní zástupce dostal návrh obžalovat Švachulu a…

28.02.2020 16:35 Policie navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval bývalého brněnského politika Jiřího Švachulu …

Chřipková epidemie v ČR je na ústupu, nemoci podlehlo 44 pacientů

28.02.2020 16:17 Nemocných s chřipkou a akutními onemocněními dýchacích cest za poslední týden znovu ubylo. Epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama