Vysoké školy jsou štítem proti lži a xenofobii. Musí hájit rozum, řekla rektora Nerudová

Vysoké školy musí podle rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové i v současnosti hájit pravdu, rozum, otevřenost a lidskost. Jejich úkolem je být štítem proti lži, malosti a iracionálnímu strachu ze všeho cizího a neznámého, řekla Nerudová při společném vystoupení rektorů a prorektorů brněnských vysokých škol na náměstí Svobody v Brně.

U příležitosti 30. výročí pádu totality hovořil také rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Zdůraznil, že nacistický i komunistický totalitní režim se zaměřoval na vysoké školy a omezoval jejich svobody. "Šel po nich opravdu velmi brutálním způsobem," řekl Bareš. Ocenil odvahu studentů v letech 1939 i 1989.

Rektorem Janáčkovy akademie múzických umění je Petr Oslzlý, jeden z přímých účastníků listopadových událostí roku 1989 a pozdější poradce Václava Havla v úřadu prezidenta. Na náměstí Svobody dnes přednesl část Občanského provolání k 17. listopadu.

"Česká republika se nesmí stát místem, kde svévolní politici, cyničtí prospěcháři, zákulisní kmotrové a obchodníci s chudobou vládnou 'dolním deseti milionům', tedy lidem, kteří svou prací, tvůrčími schopnostmi a péčí o své rodiny a blízké vytvářejí všechny společenské a hospodářské hodnoty. Chceme být republikou pro všech deset milionů, která nezapomíná na nikoho," stojí v provolání.

Vystoupil také rektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek. Boj o svobodu v roce 1989 by bez studentů byl podle něj velice komplikovaný, možná i neúspěšný. Štěpánek také zdůraznil roli umělců a divadel.

Současní studenti by podle rektorů měli být aktivní, činorodí, účastnit se voleb, pracovat na sobě. "Ne všichni jsme spokojeni s tím, co se kolem nás děje. Můžeme mít celou řadu námětů, jak bychom se mohli či měli chovat. Je jednoduché radit ostatním, ale začněme všichni sami u sebe," uvedl Štěpánek.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad 30 let od sametové revoluce Mendelova univerzita Danuše Nerudová Brno

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy