Vysoké školy jsou štítem proti lži a xenofobii. Musí hájit rozum, řekla rektora Nerudová

Vysoké školy musí podle rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové i v současnosti hájit pravdu, rozum, otevřenost a lidskost. Jejich úkolem je být štítem proti lži, malosti a iracionálnímu strachu ze všeho cizího a neznámého, řekla Nerudová při společném vystoupení rektorů a prorektorů brněnských vysokých škol na náměstí Svobody v Brně.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě
doporučujeme

U příležitosti 30. výročí pádu totality hovořil také rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Zdůraznil, že nacistický i komunistický totalitní režim se zaměřoval na vysoké školy a omezoval jejich svobody. "Šel po nich opravdu velmi brutálním způsobem," řekl Bareš. Ocenil odvahu studentů v letech 1939 i 1989.

Rektorem Janáčkovy akademie múzických umění je Petr Oslzlý, jeden z přímých účastníků listopadových událostí roku 1989 a pozdější poradce Václava Havla v úřadu prezidenta. Na náměstí Svobody dnes přednesl část Občanského provolání k 17. listopadu.

"Česká republika se nesmí stát místem, kde svévolní politici, cyničtí prospěcháři, zákulisní kmotrové a obchodníci s chudobou vládnou 'dolním deseti milionům', tedy lidem, kteří svou prací, tvůrčími schopnostmi a péčí o své rodiny a blízké vytvářejí všechny společenské a hospodářské hodnoty. Chceme být republikou pro všech deset milionů, která nezapomíná na nikoho," stojí v provolání.

Vystoupil také rektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek. Boj o svobodu v roce 1989 by bez studentů byl podle něj velice komplikovaný, možná i neúspěšný. Štěpánek také zdůraznil roli umělců a divadel.

Současní studenti by podle rektorů měli být aktivní, činorodí, účastnit se voleb, pracovat na sobě. "Ne všichni jsme spokojeni s tím, co se kolem nás děje. Můžeme mít celou řadu námětů, jak bychom se mohli či měli chovat. Je jednoduché radit ostatním, ale začněme všichni sami u sebe," uvedl Štěpánek.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze prasklo potrubí. Bez vody byly tisíce odběratelů

07.12.2019 20:33 Aktualizováno Kvůli prasklému vodovodnímu řadu bylo dnes v Praze 6 bez dodávek vody zhruba 2700 odběratelů.…

Co dělat, když vám nechutná jídlo v restauraci? O peníze přijít nemusíte

07.12.2019 20:16 Češi jsou zvyklí reklamovat elektroniku nebo oblečení. V reklamování jídla v restauraci jsou však…

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal Somálky, ČR musí tolerovat…

06.12.2019 17:23 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama