Zasloužíš kulku do hlavy, píší lidé nakaženým Čechům. Kde se v nich bere nenávist?

Tomáš, který byl pozitivně testován na COVID-19, žije společně s dětmi a manželkou v jedné z obcí na Olomoucku. Po zveřejnění pozitivního testu se stal terčem útoků na sociálních sítí i spoluobčanů v obci. Na Facebooku mu dokonce jeden jeho známý napsal, že by si zasloužil kulku do hlavy. Proč virus vyvolává tolik strachu?

Přidejte svůj názor 84 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

„Je to neznámá záležitost a nejvíc úzkosti vyvolává neznámé,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus psycholog a psychoterapeut Daniel Štrobl.

„Přestože přibývá informací, vědci hledají způsoby, jak léčit, jak se nemoc šíří,…ale, a to bych podtrhnul, začátek naší nákazy se objevil ve chvíli, kdy se začali lidé vracet z lyžování v Itálii. Řada politiků tady bohužel sehrála velmi nepěknou roli, kdy vytvořila mýtus, podle kterého nemoc zavlekli jacísi bohatí, co jezdí lyžovat do Itálie, a ti chudí chudáci ji dostanou,“ dodal.

 Podobné to je podle něj v případech, kdy ministr zdravotnictví říká, že nějaká zdravotní sestra zavlekla virus do nemocnice. To považuje výroky, které štěpí národ, staví jedny proti druhým a vytváří jakési virtuální nepřátele.

Psycholog také uvádí, že diskusní fóra jsou neřízená a agrese tím roste. „Je to tím, že pokud člověk píše, nezapojuje určité části mozku zodpovědné za empatii, za vcítění. Takže mnozí internetoví „hrdinové“ by v reálu, tváří v tvář, nebyli mocni slova. Možná z dálky něco pokřikovat, to ano, ale říct kritickou poznámku do očí, to je dost náročná sociální dovednost, kterou lidé z internetu zpravidla neumějí,“ dodává.  

Podle Štrobla člověk bojuje proti neznámému dvěma způsoby. Utéct anebo bojovat. „Ale protože před tímto virem se moc utíkat nedá, a ani moc účelně bojovat, což tedy jde, ale lidé to neumějí, tak volí takto devastující bojové strategie.“

Loading...
Vstupte do diskuze (84)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká část lidí nosí roušky dál, zejména na zastávkách MHD

25.05.2020 18:49 Velká část lidí v Česku si i nadále zakrývá nos a ústa na veřejnosti, i když od dnešního dne už…

Konec vyhrazených hodin na nákupy pro seniory. Od úterý nás čeká změna

25.05.2020 18:32 Aktualizováno Od úterý přestane v Česku platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů s potravinami,…

Už rostou? Houby jsou nevyzpytatelné, mykolog zmínil neobvyklý nález

25.05.2020 14:49 Omezení pohybu kvůli koronavirové nákaze připravilo v březnu a dubnu mykology o návštěvy lidí v…

Ombudsman přijal za čtvrtletí 2048 podnětů, meziročně méně

25.05.2020 14:47 Kancelář veřejného ochránce práv přijala v prvním čtvrtletí, kdy činnost ombudsmana poznamenal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy