Zástupci restauratérů vyzvali ministerstvo zdravotnictví, aby vydalo instrukce ke kontrole testů u hostů

Zástupci restauratérů vyzvali dnes ministerstvo zdravotnictví (MZd), aby vydalo podrobné instrukce, jak mají kontrolovat doklady o testech či očkování u hostů. Upozornili, že gastronomie se od dalších služeb, kde byla tato podmínka stanovena, liší. Neregistrují zákazníky, ani se nejedná o službu, kde se jeden obsluhující věnuje jen jednomu zákazníkovi.

Eurozpravy.cz

Provozovatelé stravovacích podniků jsou připraveni udělat maximum, aby požadavkům vyhověli. Podmínky ale musejí být správně a splnitelně nastavené. Vyplývá to ze společné výzvy Asociace malých a středních podniků a živnostníků (ASMP) a Českého gastronomického institutu. Text má ČTK k dispozici, vyjádření ministerstva zjišťuje. Se stejným požadavkem se na MZd obrátil dnes také Český svaz pivovarů a sladoven.

Stravovací zařízení budou moci od pondělí pustit hosty na zahrádky. Mezi stoly budou nutné alespoň 1,5metrové rozestupy, stejnou vzdálenost bude třeba dodržet i od okolí, například chodníku. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Kromě toho budou mít na zahrádku přístup jen lidé s negativním PCR či antigenním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech.

"Nemělo by to fungovat tak, že stát přenese kontrolní povinnost na hospodské bez informací i potřebné kvalifikace. Nejdříve stát sliboval aplikaci s jasnými pravidly, ale nyní chce od hospodských, aby se vyznali v nejrůznějších verzích potvrzení nebo čestných prohlášení," uvedly profesní organizace. Přinese to podle nich zvýšené náklady a provozní problémy, které nebude restauratérům nikdo kompenzovat.

Mezi podnikateli v gastronomii panuje podle jejich zástupců velká nejistota ohledně právní opory na straně hospodského, na základě jakého oprávnění může kontrolovat testy s citlivými informacemi, vyhodnocovat testy na místě a jaké má pravomoci vykázat hosta. Stát by měl spíše podle organizací apelovat na zákazníky a veřejnost.

"My jsme s nimi měli setkání a ti nám říkali, že mají nastavená pravidla, jakým způsobem dodržovat bezpečnou restauraci a bezpečný klub tak, aby tam nedocházelo k přenosu infekce covid-19, což je naším hlavním cílem," řekl dnes ČTK ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle Luboše Kastnera z AMSP kontrola testů nebo očkování nebyla předmětem jednání. Mluvilo se o projektu Bezpečná restaurace, uvedl dnes.

Arenberger dále dnes ČTK řekl, že záměrem není nikoho stíhat, jestli má test, ale zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Věří, že hosté i restauratéři budou spolupracovat a na místě se dokážou domluvit.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Související:

Právě se děje