Zástupci restauratérů vyzvali ministerstvo zdravotnictví, aby vydalo instrukce ke kontrole testů u hostů

Zástupci restauratérů vyzvali dnes ministerstvo zdravotnictví (MZd), aby vydalo podrobné instrukce, jak mají kontrolovat doklady o testech či očkování u hostů. Upozornili, že gastronomie se od dalších služeb, kde byla tato podmínka stanovena, liší. Neregistrují zákazníky, ani se nejedná o službu, kde se jeden obsluhující věnuje jen jednomu zákazníkovi.

Eurozpravy.cz

Provozovatelé stravovacích podniků jsou připraveni udělat maximum, aby požadavkům vyhověli. Podmínky ale musejí být správně a splnitelně nastavené. Vyplývá to ze společné výzvy Asociace malých a středních podniků a živnostníků (ASMP) a Českého gastronomického institutu. Text má ČTK k dispozici, vyjádření ministerstva zjišťuje. Se stejným požadavkem se na MZd obrátil dnes také Český svaz pivovarů a sladoven.

Stravovací zařízení budou moci od pondělí pustit hosty na zahrádky. Mezi stoly budou nutné alespoň 1,5metrové rozestupy, stejnou vzdálenost bude třeba dodržet i od okolí, například chodníku. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Kromě toho budou mít na zahrádku přístup jen lidé s negativním PCR či antigenním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech.

"Nemělo by to fungovat tak, že stát přenese kontrolní povinnost na hospodské bez informací i potřebné kvalifikace. Nejdříve stát sliboval aplikaci s jasnými pravidly, ale nyní chce od hospodských, aby se vyznali v nejrůznějších verzích potvrzení nebo čestných prohlášení," uvedly profesní organizace. Přinese to podle nich zvýšené náklady a provozní problémy, které nebude restauratérům nikdo kompenzovat.

Mezi podnikateli v gastronomii panuje podle jejich zástupců velká nejistota ohledně právní opory na straně hospodského, na základě jakého oprávnění může kontrolovat testy s citlivými informacemi, vyhodnocovat testy na místě a jaké má pravomoci vykázat hosta. Stát by měl spíše podle organizací apelovat na zákazníky a veřejnost.

"My jsme s nimi měli setkání a ti nám říkali, že mají nastavená pravidla, jakým způsobem dodržovat bezpečnou restauraci a bezpečný klub tak, aby tam nedocházelo k přenosu infekce covid-19, což je naším hlavním cílem," řekl dnes ČTK ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle Luboše Kastnera z AMSP kontrola testů nebo očkování nebyla předmětem jednání. Mluvilo se o projektu Bezpečná restaurace, uvedl dnes.

Arenberger dále dnes ČTK řekl, že záměrem není nikoho stíhat, jestli má test, ale zajistit, aby se koronavirová nákaza nešířila. Věří, že hosté i restauratéři budou spolupracovat a na místě se dokážou domluvit.

Témata: EZ

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 09:43 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Související:

Právě se děje