Zima se blíží. Na co máte od pojišťovny v případě problémů nárok a jak se domoci odškodnění?

Zima se pomalu vkrádá do Česka a už o víkendu začne ve vyšších polohách padat sníh. Nepotrvá dlouho a Česko se bude potýkat s prudkým větrem doprovázeným silným sněžením. Na řadě míst se v průběhu zimy také utvoří se ledovka, která potrápí nejen řidiče, ale i chodce. Víte, jak se těmto živlům bránit, a jak se v případě nehody domoci odškodnění?

Stejně jako v řadě jiných případů i při živelných pohromách platí, že nejlepší obranou je prevence. Ta v zimních měsících spočívá zejména ve snaze o minimalizování rizik spojených s ledovkou, sněžením a větrem.

Jedním z hlavních strašáků je v zimním období sníh a led padající ze střech. Ačkoliv by měl být chodník označen vždy, když hrozí riziko úrazu, mnohdy tomu tak není, a nezbývá, než se spolehnout na vlastní smysly. Nezapomínejte se dívat jak na střechy domů, kolem nichž procházíte, tak na chodník pod vámi. Kupy sněhu či ledu mohou značit, že právě zde hrozí riziko zranění.

Zranit se ale můžete i obyčejným pádem. Je proto důležité vždy se snažit neztratit stabilitu a pohybovat se po nebezpečném úseku pomalu. Vhodná je také zimní obuv s protiskluzovou úpravou, ideálně s drážkovanou podrážkou, která zlepší vaše manévrování na kluzkém povrchu. Od věci nejsou ani speciální protiskluzové návleky, které lze pořídit za pár korun.

Pozor si dejte i na silnicích

Bedlivě také sledujte výstrahy meteorologů. Pokud varují před silnou ledovkou, omezte jízdy autem na nezbytné minimum. Pokud jste přesto nuceni vyjet, nepřeceňujte své síly dodržujte bezpečnou rychlost a vzdálenost mezi vozidli a snažte se nad automobilem neztratit kontrolu. Nápomocná může být i škola smyku.

Majitelé rodinných domů by neměly zapomínat na sníh na střechách, který může způsobit řadu komplikací. Spárami protéká do střešního prostorů, kde může způsobit plísně či narušit statiku střechy. Prot oje zapotřebí jej pravidelně odklízet.

Pozor je třeba si dát i na komplikace spojené s prudkým větrem nebo vichřicí. Hlídejte otevřená okna, předměty v bytě či na zahradě zabezpečte tak, aby nemohly odletět, a nevětrejte, pokud nejste doma. Vítr v zimních měsících mnohdy dosahuje závratných rychlostí a vždy je lepší mít ho pod kontrolou.

Často opomíjenou, avšak stejně důležitou věcí jsou zásoby. Ačkoliv nejsme ve Spojených státech a nehrozí nám riziko tornád, které by dokázalo obyvatele bytů či domů uvěznit až na několik dní, výjimkou nejsou poruchy na elektrickém vedení či nedostupnost z místa vašeho bydliště do nejbližších obchodů. Doma by proto vždy mělo být dostatek zásob minimálně na dva dny a také svíčky, svítila či jiný zdroj světla nezávislý na elektrické energii.

Nehodě se nevyhnete, co potom?

Ani přes dokonalou prevenci se nelze nehodám vyhnout a potkat mohou i vás. Je proto vždy důležité vědět, jak se zachovat. A ruku v ruce s nehodami jdou i pojištění, na které však nemá nárok každý.

Největší, ale najsnáze řešitelné škody jsou na vozidlech. Povinné ručení či havarijní pojištění většinou pokryje velkou výši škody a to bez ohledu na to, vznikla-li vašim zaviněním či nikoliv.

Nenahraditelné jsou škody na lidském zdraví, i zde lze ale v některých případech pojistku uplatnit. Pokud ji vy sami nemáte a zraníte se například pádem na namrzlém chodníku, automaticky vám na ni nárok nevzniká.

V takovém případě přichází na řadu město či obec, která může, ale nemusí mít komunikace, respektive chodníky pojištěné. Přesto je důležité si zachovat chladnou hlavu a zraníte-li se vy nebo osoba poblíž vás, je potřeba celou věc řádně zdokumentovat. Pokud vám to zdravotní stav dovolí, vyfotografujte si místo nehody, popřípadě o to poproste kolemjdoucí.

Nepanikařte, dokumentujte

Pro uplatnění pojistky je také potřeba nahlásit přesné datum a čas, kdy k úrazu došlo. Je také vyžadován podrobný popis toho, jak se událost odehrála, a dále potvrzení o bolestném, které vyplní lékař, potvrzení o ztrátě na výdělku, které zpracuje zaměstnavatel, a doložení výdajů například za ošetření v nemocnici.

Ani přesto ale nárok na úhradu škody a bolestné automaticky nevzniká. Svou chůzi musíte například uzpůsobit stavu povrchu a meteorologickým podmínkám. Pokud jste přechod přes obtížný terén předpokládali, proběhli jst jím a u toho si zlomili nohu, pojišťovna vám jen těžko něco vyplatí.

Pojištěný dům neznamená výhru

Bouře, vichřice a další živly mohou způsobit škody i na vašem hmotném majetku. Zde je však velmi důležité rozlišovat mezi několika pojmy. Stejně, jako povodeň a záplava nejsou jedno a to samé, je rozdíl i mezi silným větrem a vichřicí. A u pojištění to platí dvojnásob.

V praxi platí, že vichřice je mnohem silnější, než silný vítr. Co přesně je pouhým větrem a co vychřicí určují pojistné podmínky a stejně tak záleží, proti čemu je vaše nemovitost pojištěna. Pokud by došlo ke sporu o rychlost větru, která váš byt či dům poničila, nápomocný bude Český hydrometeorologický úřad, který na požádání sdělí, jaká rychlost větru ve vašem regionu v dané době panovala.

Důkladně si proto prostudujte pojistné podmínky a ujistěte se, že jste pojištění proti všem živlům, které se v zimních měsících v hojné míře objevují. Mohlo by se totiž stát, že budete po sněhové vánici či vychřici nepříjemně překvapeni. I zde ovšem platí, že ze všeho nejdříve je potřeba škody zdokumentovat a ohlásit pojišťovně, která je prověří a podle toho bude postupovat.

Související

Počasí

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Více souvisejících

Zima pojišťovny Počasí

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

před 1 hodinou

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 16 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy