Roste vývoz! Téměř polovina exportérů loni zvýšila objem zakázek

Praha - Čeští vývozci se rychle dostávají z dopadů globální ekonomické krize a účinně bojují s následnou ekonomickou recesí, celkem 45 procent exportérů potvrdilo, že se jejich objem exportních zakázek během loňského roku zvýšil. Vyplývá to z průzkumu HSBC Banky zveřejněného v úterý.

"V rámci průzkumu jednotlivých odvětví jsme identifikovali současné tři nejnovější tahouny českého exportu. Na rozdíl od energetiky a strojírenského průmyslu pro nás nanotechnologie byly do jisté míry příjemným překvapením. Toto odvětví zažívá mezi českými vývozci velký boom, což potvrdilo 29 procent respondentů," přiblížil výsledky průzkumu Tomáš Nymburský, ředitel exportních finančních služeb HSBC Bank plc v pražské pobočce.

Energetika a strojírenství však stále hraje prim. Vysoký zájem o export energetických zařízení, průmyslových a technologických celků projevují státy východní Evropy, Latinské Ameriky, Jihovýchodní Asie nebo Turecko. "Přes veškeré moderní inovace v našem oboru stále platí, že těžba uhlí a jeho následné zpracování patří mezi základní postupy výroby elektrické energie současnosti. Ačkoli jsme často omezováni geografickými podmínkami těžby uhlí, dokázali jsme navzdory silné konkurenci uspět v Rusku, Španělsku, Vietnamu či na Ukrajině," poznamenal k tomu Jan Dvořáček z ratíškovické společnosti T Machinery zabývající se vývojem důlních technologií.

Ve strojírenském průmyslu jsou nejatraktivnějšími destinacemi stále Německo, Rusko a čím dál více zakázek putuje do Číny. "Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 jsme zaznamenali růst čínského HDP o 9,8 procenta. V tomto roce předpokládáme, že domácí poptávka v Číně bude výrazně ovlivňovat očekávaný devítiprocentní nárůst čínského HDP," dodal Nymburský.

Výsledky ukázaly, že v postkrizovém období zaznamenalo mnoho českých firem výrazný nárůst exportních zakázek, což David Füllsack, ředitel zahraničního odboru Hospodářské komory ČR považuje za jednoznačný úspěch českých podniků. "Exportéři si dokázali poradit s nepříznivými ekonomickými podmínkami a prorazit na světovém trhu, kde se podle průzkumu vrátili na úroveň před rokem 2008. Nicméně nadále vidíme pro české exportéry dostatečně nevyužitý potenciál Asie, Latinské Ameriky a dalších rozvíjejících se trhů," prohlásil Füllsack.

Průzkum na téma zkušenosti podnikatelů a zástupců malých, středních a velkých firem s exportem zboží a služeb do zahraničí byl proveden mezi členy Hospodářské komory České republiky pro HSBC Bank plc – pobočka Praha pomocí telefonických standardizovaných rozhovorů mezi 500 respondenty v období mezi 14 - 28. březnem 2011.

HSBC Bank plc otevřela svou českou pobočku v květnu 1997. Poskytuje služby firemního bankovnictví pro korporátní klienty se zaměřením na mezinárodní obchod a zahraniční transakce. Kromě bankovních operací zahrnují služby české pobočky HSBC správu peněz, financování provozního kapitálu a investic, akviziční financování, projektové a exportní financování, devizové obchody, řízení úrokového rizika a faktoring. Prostřednictvím své mezinárodní sítě poskytuje HSBC celou škálu finančních služeb včetně investičního a privátního bankovnictví. HSBC s ústředím v Londýně je jednou z největších bankovních a finančních organizací na světě. Její mezinárodní síť sestává ze zhruba osm tisíc poboček v 87 zemích a teritoriích v Evropě, Hongkongu, regionu asijského Tichomoří, na Středním východě a amerických kontinentech. S aktivy v hodnotě 2 455 miliard amerických dolarů k 31. prosinci 2010 je HSBC jednou z největších světových organizací poskytujících bankovní a finanční služby.

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy