Česká specialita: čachry s benzinem

Praha - Podvody s daněmi při obchodech s benzinem a naftou nabyly v Česku takových rozměrů, že se ministerstvo financí chystá přijmout výjimečná opatření. Informuje o tom čtvrteční Mladá fronta Dnes.

Kromě toho, že zpřísní kontroly, chce ministerstvo ještě tento měsíc požádat Brusel o výjimku z evropských pravidel výběru daně z přidané hodnoty. Při jejím placení u motorových paliv se totiž v Česku nejvíce podvádí. "Na těchto takzvaných kolotočových obchodech uniknou státu na daních asi čtyři miliardy korun ročně," říká Jan Knížek, šéf České daňové správy.

Podvody vypadají většinou takto: Ke státní velkoobchodní firmě Čepro přijde firma, která si objedná několik cisteren pohonných hmot. Ty pak prodá další firmě a ta zase další. Každá přitom musí zaplatit DPH. Uprostřed řetězce se však v jedné firmě stane "problém" – zrovna když má zaplatit daň, přijde jí faktura na vysokou pokutu od obchodního partnera třeba z Kajmanských ostrovů.

To ji dostane do platební neschopnosti, zkrachuje a v jejích orgánech se najdou jen "bílí koně", nastrčení lidé, například pacienti z léčeben pro dlouhodobě nemocné. Benzin bez DPH, která přitom dělá více než pětinu z celkové ceny za litr, se pak běžně prodá levněji na čerpacích stanicích a obchodníci v podvodném řetězci se podělí o zisk.

"Případů, kdy se v orgánech firem obchodujících s pohonnými hmotami objevují lidé z eldéenek nebo kdy si k nám přijde objednat cisternu třeba učitelka z mateřské školy s tím, že si chce přivydělat, se množí," potvrdil obchodní ředitel Čepra Jan Duspěva.

Důvod, proč jsou podvody tak oblíbené u benzinu a nafty, je obrovský objem peněz, který se v tomto obchodu točí. Z jediné klasické cisterny se platí na DPH asi 120 tisíc. Dalším důvodem může být to, že podvody je velmi těžké dokázat a firmy se v transakcích točí tak rychle, že je finanční úřady nestíhají kontrolovat.

Podle výjimky, o kterou chce stát teď požádat Brusel, by DPH musely odvádět až čerpací stanice – tedy poslední články v celém řetězci. Ty by zodpovídaly za celou částku daně. "Je to jednoduché řešení, jak zabránit obrovskému úniku daní," řekl náměstek ministra financí Peter Chrenko. I když se s daněmi podvádí i jinde, u paliv to v tak velkém rozsahu nemá obdoby. Výjimku pro Česko by muselo schválit všech 27 zemí EU.

Organizované podvody s neplacením DPH tlačí ceny benzinu na trhu dolů a kazí tím obchod pumpařům, kteří se k levným palivům nedostanou. Litr bez DPH přitom může být až o čtyři až pět korun levnější.

"Jde o tak velké množství, které se prožene určitými čerpacími stanicemi, že se tím snižuje hladina cen pohonných hmot na celém trhu," potvrzuje Martin Durčák, ředitel Benziny, největší sítě čerpacích stanic u nás.

"Děje se to s miliony a miliony litrů paliva. Státu tady leží za ta léta miliardy, které by možná zasanovaly zadlužený státní rozpočet," stěžuje si i majitel sítě RobinOil Jiří Zoubek.

Mezi šéfy sítí čerpacích stanic dokonce koluje historka, jak před časem jeden z manažerů zahraniční sítě psal do zprávy pro své šéfy: "Tady se prodává tolik nezdaněného benzinu a nafty a stát s tím nic nedělá, že si tím politici v Česku snad regulují inflaci."

Související

Ilustrační foto

Benzín i nafta v Česku prudce zlevňují. A budou i nadále. Známe důvod

Pohonné hmoty v Česku za týden zlevnily o více než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 40,51 Kč, před týdnem byl o 1,03 koruny dražší. O 1,90 koruny na litru se snížila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 42,85 Kč. Vyplývá to dle ekonoma Lukáše Kovandy z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Pohonné hmoty rychle zlevňují a budou i dál

Ceny pohonných hmot v Česku momentálně rychle zlevňují. Litr benzínu se včera prodával průměrně za 44,53 koruny. To je o 1,52 koruny méně než v úterý minulý týden. Nafta v uplynulém týdnu zlevnila o 1,15 koruny na včerejší průměrnou úroveň 45,24 koruny na litr, informuje server ekonom Lukáš Kovanda.

Více souvisejících

Benzinky DPH

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy