Dostali jste padáka? Pozor na obrovskou chybu

Praha - Jednou z nejvíce nepříjemných situací, do které se může člověk dostat, je ztráta zaměstnání. Jak se v takovém okamžiku chovat? Zásadní je nepodléhat panice a okamžitě začít shánět práci novou. Již samotné hledání totiž zabere mnoho času, což nejen zastoupí ztracenou pracovní náplň, ale také to dodá všedním dnům strukturu a organizaci.

Největší chybou lidí, kteří ztratí zaměstnání, je propadání apatii. „Samozřejmě, není jednoduché v sobě najít sílu a začít znovu. Jestliže ale uděláme první krok, tedy sestavíme konstruktivní plán hledání, samo o sobě nám to dodá energii a sílu se z nepříjemné situace dostat," říká Jiří Halbrštát, marketingový manažer ManpowerGroup.

Ideálním postupem je proto nařídit si budík na běžnou dobu, v kterou byl člověk zvyklý vstávat do práce a po probuzení absolvovat klasickou ranní rutinu v podobě oblékání, snídaně a hygieny. „Zdá se to jako malichernost, ale navnadí to naše uvažování na pracovní proces," upozorňuje Jiří Halbrštát.

Hned první den je dále nutné sepsat si na kus papíru jednotlivé kroky, které je třeba při cestě za novou prací okamžitě podniknout.

Co v takovém seznamu nesmí chybět?

1) Dořešit papírování ohledně odchodu ze starého zaměstnání.2) Zrekapitulovat si své finanční možnosti a rezervy.3) Zaregistrovat se na úřadu práce.4) Ujasnit si, jaký typ práce budu vlastně hledat.5) Sepsat svůj životopis.

„Pomoc pracovního úřadu při hledání práce bychom neměli zavrhovat, ale zároveň se na něj nesmíme plně spoléhat," říká Halbrštát. Dodává, že každý člověk musí aktivně hledat nové zaměstnání sám. K tomu mohou pomoci nejen pracovní portály na internetu, ale také pracovní agentury. Ty mají totiž dobrý přehled o tom, co se děje uvnitř společností, pro které zprostředkovávají nábory pracovníků.

Zapomínat však nesmíme ani na oslovení svých přátel a známých. Právě jejich prostřednictvím je totiž podle některých průzkumů obsazováno až sedm volných pracovních míst z deseti. Užitečným pomocníkem mohou však být i sociální sítě, které umožňují oslovit široký okruh lidí.

Další fází je přímé odpovídání na inzeráty, nabídky a pohovory v konkrétních firmách.

„Nalezením vhodných inzerátů příprava nekončí. Přihlásíme-li se na nějaký pohovor, měli bychom si prostudovat alespoň internetové stránky firmy. Případně si připravit dotazy, které nás při tom napadly," vysvětluje Halbrštát.

Jakkoliv se dá takovýto postup považovat za samozřejmý, není ani zdaleka pravidlem. Mnoho lidí následně chodí na pohovory, aniž by vědělo kam. Je to přitom právě nepřipravenost, která je podle Jiřího Halbrštáta z ManpowerGroup jedním z nejčastějších nešvarů uchazečů o zaměstnání.

Související

Více souvisejících

práce nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy