Banky prověřují i malé finanční převody. Podezřelých je i pár tisíc

Banky nekontrolují pouze převody peněz v hodnotách miliónů, ale i mnohem menší. Pozvat si klienta do banky mohou i v případě, že pohyb na jeho účtě činí jen několik desítek tisíc korun. Nejčastěji chtějí vědět, co je zdrojem příjmů, popřípadě doložit dokumentaci původu prostředků. Tuto praxi dokládá příběh paní Michaely.

Paní Michaele přistane každý měsíc na běžném účtě částka ve výši průměrné mzdy, píše server Aktuálně.cz. Aktivitou na svém účtu nevzbuzuje podezření, protože transakce, které by mohly být například za prodej nemovitosti nebo automobilu neprovádí. „Já opravdu nerozumím, proč bych měla bance vysvětlovat, odkud mi jde pár desítek tisíc měsíčně, nepřevádím přece žádné miliony," řekla rozzlobeně.

Podle mluvčích bank, které redakce zmíněného webu oslovila, se nejedná o nic mimořádného. Banky totiž mají daná jasná pravidla, která určují postupy k předcházení zneužívání finančního systému. Jsou to takzvaná AML pravidla. Jedná se zjednodušeně o mechanismy, které mají zjistit obchody, jejichž povahou by mohlo být zastírání původu prostředků.

Podle mluvčího ČSOB a Poštovní spořitelny Patrika Madleho není dotazování na původ peněžitých prostředků soukromých osob žádnou novinkou. „Pokud nám nějaká informace od klienta chybí, naskytnou-li se nějaké nejasnosti, případně si aktuálnost údajů potřebujeme potvrdit, kontaktujeme klienta," sdělil.

Michaela přilákala pozornost bank pravděpodobně z jiného důvodu než kvůli přesunům velkých částek. „Mám sjednanou hypotéku u jiné banky, kam mi kvůli tomu musí chodit výplata od zaměstnavatele, takže peníze si pravidelně přeposílám, a ještě po částech, protože u druhé banky musím naplnit tři povinné platby za měsíc," popsala žena.

Budit podezření kontrolních mechanismů bank tedy mohou právě tyto převody malých sum. Při podezření z páchání trestné činnosti není podle Filipa Čabarty z advokátní kanceláře Havel & Partners výše částek relevantní.

„Takováto regulace má smysl, neboť právě v menším objemu pravidelných plateb je obtížnější zjišťování jejich původu, a jde tedy o logický způsob chování pachatelů, kteří se na zastírání původu prostředků zaměřují," vysvětlil Čabarta. Ve většině případů se pak potvrdí, že jde pouze o běžné transakce. „Je to cena za identifikaci nelegálních převodů,“ dodává.

Kontrole jsou podrobeni všichni klienti bank. „AML prověrka je prováděna u každého klienta, ale rozsah dokládaných informací, dokumentů a dokladů se liší s ohledem na jeho rizikový profil, do kterého je zařazen v souladu s hodnocením rizik," osvětlil za Českou spořitelnu Lukáš Kropík.

Většinou se na pobočku nemusí

Většina českých bank zvládne provést kontrolu na dálku pomocí telefonu, e-mailu nebo formuláře. „Pokud klienta požádáme o další prokázání původu jeho peněz, ptáme se většinou telefonicky a ve výjimečných případech požadujeme zaslání nějakých písemných dokladů, navštěvovat pobočku klient nemusí," ujistil Vladimír Komjati z Air Bank.

Michaela bohužel na pobočku musela. „To mě vlastně na tom dopálilo nejvíc, že musím investovat nemalý čas a cestovat někam na pobočku, kterou mám daleko,“ dodala.

Madle nutnost fyzické přítomnosti za ČSOB a Poštovní spořitelnu potvrdil. Někdy musí podat vysvětlení na pobočce i klienti České spořitelny, ale u produktů, které jsou zřizovány on-line, to neplatí. „K doložení dokumentů a informací k původu peněžních prostředků může být klient vyzván i bankéřem e-mailem v průběhu obchodního vztahu. Pak stačí, když klient zašle požadované informace a dokumenty e-mailem," doplnil Kropík.

Pokud klient odmítne bance objasnit původ peněz, může banka jejich obchodní vztah ukončit. Banka následně hlásí sporné převody Finančnímu analytickému úřadu a může dojít k jejich dočasnému zablokování.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Kdo nepatří do moderního světa? Obchodník, který odmítá platby kartou

Jedno ‒ jak se rádo říká ‒ z nesmrtelných přísloví praví: Vše, co v životě potřebujeme, lze koupit za nepatrný peníz, jen zbytečnosti jsou drahé. A tohle platí víc než dost i v tom, proč se znovu a znovu objevuje pro některé „neskutečný“ problém, totiž, proč se nedá všude zaplatit kartou a zda by takové „technické“ problémy měla řešit ústava, nebo by se podobné záležitosti podrobily nějakému zákonu. A to si někdo neustále stěžuje, jaká je v téhle zemi často až šílená regulace.

Více souvisejících

finance banky kontrola

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy