Budoucnost Liberty Ostrava? Majitelé hutě podepsali dohodu s odbory

Zástupci majitele a vedení huti Liberty Ostrava podepsali dohodu s odbory o budoucnosti firmy. Dohoda se týká budoucích investic, výroby a zaměstnanosti, ale také prodlužuje platnou kolektivní smlouvu až do roku 2023. ČTK to dnes sdělila mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková. Huť má od letošního 1. července nového majitele, skupina Liberty Steel ji koupila od skupiny ArcelorMittal.

Přidejte svůj názor

firmy
doporučujeme

"Uvědomujeme si význam huti pro Ostravsko i celou republiku a chceme výrobu oceli zde nadále rozvíjet a investovat do ní," uvedl Jon Bolton, generální ředitel Liberty Steel Continental Europe.

Dohoda zakotvuje například minimální roční produkci oceli, nový vlastník se zavazuje k zachování zaměstnanosti a pracovních i sociálních standardů pro všechny pracovníky huti. Stanoví také, jak se bude nakládat s emisními povolenkami.

"Významným bodem je i závazek k intenzivnímu jednání o koupi energetického podniku TAMEH Czech, který huti dodává veškeré energie potřebné k výrobě oceli a který zůstal majetkem společného podniku mezi původním majitelem huti, skupinou ArcelorMittal, a polským energetickým holdingem Tauron," uvedla Černá.

Dohoda vznikala více než rok a jednání mezi odboráři a novým majitelem byla zpočátku poměrně vyhrocená. Odboráři vyjadřovali obavy, že prodej firmy skupině Liberty ostravskou huť nevratně poškodí, při převzetí firmy novým majitelem už ale podle nich situace vypadala daleko lépe.

"Jednání nebyla jednoduchá, ale s výsledkem jsem spokojený. Věřím, že dohoda zajistí ostravské huti budoucnost," uvedl předseda základní organizace OS KOVO Liberty Česká republika Petr Slanina. Předseda základní organizace OS KOVO rourovny Petr Zegzulka uvedl, že dohodu považuje za průlom v historii huti. "Přinese dlouhodobou udržitelnost výroby oceli v Ostravě," uvedl Zegzulka.

Liberty Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává výrobky do víc než 40 zemí. V roce 2018 (ještě jako ArcelorMittal) vyrobil podnik 2,2 milionu tun oceli a dosáhl čistého zisku 4,1 miliardy korun, o 946 milionů korun vyššího než před rokem. Liberty Ostrava má spolu s dceřinými společnostmi 6300 zaměstnanců.

Firma patří do skupiny Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty, která ji letos s šesti dalšími ocelářskými podniky v Evropě koupila od skupiny ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Mittal ostravskou huť vlastnil od roku 2003.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda podepsala memorandum s bankami, vznikne Národní rozvojový fond

19.09.2019 17:23 Zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank, ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a…

České benzínky začaly zdražovat. Zneužívají konflikt v Saúdské Arábii,…

19.09.2019 11:56 Cena benzinu v Česku se od minulé středy téměř nezměnila, nafta poprvé od konce května zdražila.…

Předsedou dozorčí rady ČD se stal Pavel Kysilka

19.09.2019 10:54 Předsedou dozorčí rady Českých drah se stal bankéř Pavel Kysilka. Do funkce ho dnes zvolili ostatní…

Kolik budou brát zaměstnanci Škody Auto? V listopadu začne vyjednávání

19.09.2019 09:53 V automobilce Škoda Auto začne 7. listopadu další kolektivní vyjednávání. V první části jednání,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama