Ceny průmyslových výrobců v ČR zpomalily růst. Může dojít až k deflaci, soudí analytik

Ceny průmyslových výrobců v Česku v březnu stouply meziročně o 0,4 procenta, v únoru byl růst 1,4 procenta. Meziměsíčně ceny v průmyslu ale opět klesly, a to o půl procenta. Významně se snížily ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Meziročně vyšší byly v březnu i ceny stavebních prací a tržních služeb pro podniky, naopak v zemědělství dál klesly.

Přidejte svůj názor

Průmysl
doporučujeme

Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Průmyslové ceny předznamenávají vývoj cen pro konečné spotřebitele u obchodníků. Proti loňskému březnu zdražila elektřina o 9,7 procenta. Dražší byly i potraviny, například ceny zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa stouply o 15 procent. Zdražení se projevilo i v cenách nábytku a výrobků zpracovatelského průmyslu a v cenách dopravních prostředků.

Naopak významně se snížily ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Klesly i ceny obecných kovů a kovodělných výrobků, dřeva, papíru a tisku a těžby a dobývání.

Celkově budou ceny v průmyslu v dalších měsících podle analytika ČSOB Petra Dufka klesat proto, že se ještě nevyčerpal vliv levnějších pohonných hmot. "V každém případě jsou i dnes zveřejněné ceny výrobců jasným signálem snižujících se inflačních tlaků v české ekonomice a tak i důvodem, proč u spotřebitelské inflace můžeme počítat s jejím rychlým ústupem," uvedl.

Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky nelze vyloučit u průmyslových cen v nejbližších měsících ani deflaci, tedy jejich pokles. Důvodem by mohl být vývoj cen ropy. "Současně bude útlum ekonomické aktivity nutit výrobce tlačit své marže co nejníže, aby uplatnili své zboží na trhu s nedostatečnou poptávkou. Klesají i ceny výrobců u našich hlavních obchodních partnerů. Proto očekáváme, že ceny ve výrobní sféře budou v letošním roce v průměru zhruba stagnovat," uvedl.

Ceny zemědělských výrobců klesají v meziročním srovnání od listopadu loňského roku. V březnu byly meziročně nižší 4,2 procenta, v únoru to byl pokles o 3,8 procenta. V rostlinné výrobě se ceny snížily o 11 procent, například zelenina zlevnila o téměř 30 procent, obiloviny o více než deset procent a brambory o devět procent. Naopak ovoce o 48 procent zdražilo. V živočišné výrobě byly v březnu ceny meziročně vyšší o 4,8 procenta, zdražila například vejce. Naopak nižší byly ceny mléka a skotu. Meziměsíčně se ceny zemědělských výrobců snížily o 0,2 procenta.

Ceny stavebních prací se v březnu podle odhadů statistiků zvýšily meziročně o čtyři procenta, v únoru to bylo o 4,4 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky zrychlily meziroční růst na 2,8 procenta z únorových 2,4 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EET bude přerušena do konce roku, Zeman podepsal zákon

28.05.2020 16:21 Elektronická evidence tržeb (EET) bude pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku, aby…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Dopady koronaviru: Více nových problémů má 1,25 milionu Čechů

28.05.2020 14:00 Koronavirová nákaza a opatření, která vláda přijala proti jejímu šíření, postavily 1,25 milionu…

Češi neupadli do deprese. Po uvolnění restrikcí opět utrácejí, odhalila…

28.05.2020 13:54 Češi po uvolnění karanténních opatření začínají poměrně rychle otevírat peněženky. Z obnovené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy