Češi často odchází do důchodu, aniž by chtěli. Řešením může být "age management"

Lidé často do důchodu odcházejí jen proto, že dosáhli důchodového věku, ne proto, že by chtěli. Na základě výzkumu seniorů na pracovním trhu to uvedla Martina Rašticová, vedoucí Ústavu práva a humanitních věd PEF Mendelovy univerzity v Brně v textu na webu univerzity.

Důchodci, ilustrační foto

"Odchod do důchodu bývá pro lidi podle výzkumů nejzásadnější změnou v životě, zvlášť pro ty, kteří se na něj nepřipravovali. Obvykle se jim zhorší zdravotní i psychický stav a změna má velký dopad na jejich sociální život. Zůstat v práci je tak dobré jak pro lidi, tak pro systém. Nechceme to však paušalizovat, protože není možné dělat fyzicky náročnou práci 50 let. Aby lidé dělali práci přiměřenou jejich věku, schopnostem a možnostem, začínají firmy aplikovat principy takzvaného age managementu, tedy manažerského přístupu, který se věnuje především problematice zaměstnávání lidí nad 50 let," uvedla Rašticová.

Podle Rašticové by o své pracovní budoucnosti měli přemýšlet už čtyřicátníci. Vzhledem k tomu, že ke stárnutí populace bude docházet ještě dalších 20 let, zaměstnavatelům se vyplatí tomuto trendu přizpůsobit.

"Skupinu lidí nad 50 či 55 let nelze paušalizovat. Dnes je už jasné, že přínosem pro firmu jsou lidé různého věku, pohlaví, národnosti. Významné zahraniční firmy a organizace vnímají rozmanitost zaměstnanců jako konkurenční výhodu. Dávno již neplatí, že nové nápady a kreativní řešení problémů přináší jen třicetiletý muž. Naopak, velmi přínosní mohou být dobře motivovaní padesátníci s mnohaletou zkušenost," upozornila Rašticová.

Výzkumníci se snaží zjistit víc o skupině lidí, kteří v práci zůstávají i po dosažení důchodového věku. Obecně je dělí na dvě skupiny. Část z nich pokračuje v práci z ekonomických důvodů, druhá skupina proto, že chce.

"Mnozí už ale nedělají hlavní kariéru a jsou na jiné pozici nebo dělají jen na zkrácený úvazek. Naopak do důchodu lidé často odcházejí, aniž by museli. Jednají stádovitě. Odcházejí, protože nastal čas a jejich bývalí spolužáci ze školy odcházejí také," dodala Rašticová.

Lidé by podle ní neměli propadat takzvaným autostereotypům - tedy předsudky o sobě samém. I když jim je 70 let a těší se dobrému zdraví, podceňují se a předpokládají, že už na práci nestačí. V důchodu se často mezi skupinami lidí nadále zvětšují sociální rozdíly, což je podle Rašticové problém, kterému je potřeba se věnovat. Navíc vyššího věku v dobrém zdraví se dožívají bohatší lidé, na druhé straně jsou společenské skupiny, u nichž se průměrný věk dožití naopak snižuje.

Automobilky v Česku letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí 250 tisíc aut

17.10.2021 08:50 Tuzemské automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí přes 250.000 aut, což pro ně a pro…

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Průměrná úroková sazba hypoték je nejvyšší od začátku letošního roku

12.10.2021 11:54 Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla o 0,15 bodu na 2,57 procenta a je nejvyšší od začátku…

Benzín, bydlení i potraviny. Co vše v Česku zdražuje?

11.10.2021 17:20 Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst…

Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit až o desetinu

11.10.2021 17:11 Někteří výrobci potravin v Česku se chystají zdražit své zboží až o desetinu nebo o tom uvažují.…

Související:

Právě se děje

reklama