Covid-19 je ránou pro kulturu: Obrat hudebního sektoru se propadl o 10 miliard korun

Hudební sektor se propadl z obratu 20 miliard korun na polovinu, přičemž další ztráty mohou nastat s prodlužováním vládních opatření. Problém má v tuto chvíli 20.000 profesionálních hudebníků, kteří nemohou koncertovat doma ani v zahraničí a přišli tím o svůj hlavní příjem. Výroba hudebních nástrojů a techniky klesla o 50 procent a 250 hudebních klubů stojí na prahu ukončení činnosti.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Judas Priest Revival
doporučujeme

Vyplývá to z analýzy České obce hudební, podle které hrozí, že někteří muzikanti a pracovníci hudebního průmyslu tento obor zcela opustí.

Analýza volného sdružení zástupců českého hudebního průmyslu z oblasti populární i klasické hudby dále upozorňuje, že je ohrožena existence téměř všech větších festivalů a nemalé části malých a středních festivalů s návštěvností do 3000 osob. Vydávání a nahrávání nové české hudby se propadlo o 70 procent.

"Kolaps odvětví chceme zmírnit řadou systematických a rychlých řešení. Podle našich propočtů a analýz branže potřebuje získat 4,5 miliardy korun. Prvním opatřením by mělo být zrušení DPH na prodej hudby a snížení sazby DPH z prodeje vstupenek na 10 procent. Nezbytné je pokračování pětadvacítky pro OSVČ a systém bezúročných půjček. Navrhujeme také založení Národního fondu hudby, ten pomůže řešit ty nejtěžší škody," uvedl za Českou obec hudební Alexandr Smutný.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) sdělil, že navrhne snížit DPH na vstupenky z 15 na deset procent nebo pomoci provozovatelům kulturních zařízení tím, že jim stát uhradí polovinu nájmu. Potvrdil, že tisícihlavé festivaly se letos v létě nebudou moci konat, ale dodal, že hranice toho, jestli bude smět být na jedné akci sto, nebo více lidí, se možná bude po 25. květnu posouvat.

Pořadatelé zrušených kulturních akcí zřejmě budou moci odložit vrácení peněz za uhrazené vstupné. Lidé budou moci organizátory požádat o poukaz na náhradní nebo odloženou akci. Předpokládá to vládní návrh zákona, který 6. května zrychleně schválila Sněmovna. Předloha má zmírnit dopady koronavirové krize na kulturu.

Asociace promotérů a producentů v oblasti kultury (APPOK), která je součástí iniciativy České obce hudební, v otevřeném dopise ministru Zaorálkovi uvedla, že pomoc v podobě voucherů je pro segment kultury nevhodná a maximálně může pomoci pořadatelům některých hudebních festivalů. Okamžité vrácení daně z přidané hodnoty (DPH), které stát za zrušené akce vybral, by bylo mnohem účinnější pomocí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuřáci si mají zase připlatit. Ministerstvo navrhlo daňový balíček pro rok…

27.05.2020 16:47 Aktualizováno Spotřební daň u tabáku a cigaret by měla v letech 2021 až 2023 růst zhruba o pět procent ročně.…

Ryanair by mohl nahradit linky Smartwings, uvedl irský dopravce

27.05.2020 16:35 Irská letecká společnost Ryanair by v případě krachu tuzemského Smartwings mohla nahradit jejich…

Nová ekonomická analýza: Pro Česko je důležité zkrátit recesi v EU na…

27.05.2020 14:56 Pro Česko je důležité prosazovat opatření, která recesi v Evropské unii zkrátí na minimum. Shodli…

Příspěvek 500 korun budou moci dostat i společníci malých s.r.o.

27.05.2020 14:25 Aktualizováno Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy