Další oběť koronaviru? Berlín uzavře letiště Tegel. Možná navždy

Německo v polovině června přechodně uzavře nejdůležitější berlínské letiště Tegel. Dnes se na tom dohodla centrální vláda se spolkovými zeměmi Berlín a Braniborsko. Kvůli koronaviru letiště obsluhuje málo pasažérů a většina terminálů je mimo provoz. Podle listu Handelsblatt se Tegel už možná znovu neotevře nikdy.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pokud se počty cestujících v příštích týdnech výrazně nezvýší, letiště se podle agentury DPA uzavře na dva měsíce. Podobně v minulosti postupovala i Paříž. K 1. dubnu uzavřela letiště Orly a lety přeložila na letiště Charlese de Gaullea v Roissy u Paříže.

Tegel se nachází v blízkosti centra města a loni byl s více než 24 miliony cestujících čtvrtým nejvyhledávanějším letištěm v zemi po Frankfurtu nad Mohanem, Mnichovu a Düsseldorfu. Letiště Schönefeld na jihovýchodním okraji Berlína je menší, loni přepravilo jen asi 11 milionů cestujících.

Nyní obě letiště dohromady denně neodbaví více než 2000 cestujících. Hlavní budova Tegelu je zavřená od poloviny března. Provozovatel, který je letištní společnost Berlin Brandenburg, už kvůli současné krizi přišel o příjmy v řádu stovek milionů eur.

S uzavřením Tegelu se počítalo, ale až na konci roku. Poslední den v říjnu by se po opakovaných odkladech mělo otevřít nové berlínské letiště Willyho Brandta a poslední let z Tegelu byl naplánovaný na 8. listopadu.

Jeho šéf Engelbert Lütke Daldrup ale před nedávnem vyjádřil skepsi ohledně znovuotevření Tegelu po přechodné pauze, uvedl list Handelsblatt.

Provoz Tegelu svou hlučností rušil stovky tisíc Berlíňanů. Letiště mělo ale díky centrální poloze i své fanoušky. V referendu v roce 2017 se většina hlasujících vyslovila pro to, aby Tegel zůstal v provozu i po otevření nového letiště. Úřady se ale výsledkem všelidového hlasování nemusejí řídit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

FinCEN Files: Česka se týká 281 dokumentů o podezřelých transakcích bank,…

21.09.2020 17:02 Z dokumentů o podezřelých transakcích ve velkých bankách uniklých z amerického úřadu na potírání…

Češi se nevrátili k zásobovacím nákupům. Všeho je dostatek, ujišťují…

21.09.2020 16:47 Aktualizováno Češi se podle potravinářských řetězců ani přes zhoršenou epidemiologickou situaci znovu neuchylují…

Podnikatelé mají strach z plošných opatření. Vláda by měla představit plán…

21.09.2020 16:41 Plošná opatření jsou největší obavou podnikatelů. Situace se podle nich zhoršila, ale není…

Banky v ČR neplánují kvůli koronaviru zavírat pobočky. Někteří zaměstnanci…

21.09.2020 14:02 Tuzemské banky zatím nepřipravují kvůli epidemické situaci uzavírání svých poboček. Jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama