Index PMI stoupl. Podmínky ve zpracovatelském průmyslu jsou nejlepší od konce 2018

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, ale méně výrazné než v červenci. Index PMI stoupl v srpnu na 49,1 bodu z červencových 47 bodů, informovala dnes společnost IHS Markit. Index je tak nejvyšší od konce roku 2018.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Za růstem indexu je především nejrychlejší růst výroby od října 2018, upozornila IHS Markit. Za růstem byl především rozjezd odběratelských provozů a návrat k výrobě ve firmách.

"Srpnová data ukázala na další, ač pomalejší zhoršení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. Pokles příjmu nových zakázek zpomalil, firmy ovšem vyšší výstup často spojovaly s rozjezdem provozů, spíš než se silnější zákaznickou poptávkou," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Podniky nadále podle průzkumu propouštěly zaměstnance kvůli nadbytečným kapacitám a hlásily nutnost další redukce pracovních míst. Spolu s utlumenou poptávkou zůstala na nízké úrovni vzhledem k nejistotě trvání pandemie a souvisejícím dopadem na ekonomiku i obchodní důvěra.

"Vzhledem k pokračující pandemii covid-19 podnikatelé projevili jen opatrný optimismus, co se budoucí výroby týká. S pokračujícím oživením české ekonomiky i ekonomik vnějších je zde solidní naděje, že se index nákupních manažerů v ČR posune do pásma expanze nad 50 bodů. V pásmu expanze se ostatně nacházejí indexy PMI v Německu, Polsku i Maďarsku a také v eurozóně jako celku," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Rovněž hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává, že zářijový průzkum již ukáže růst aktivity v průmyslu, když se indikátor PMI v září přehoupne přes úroveň 50 bodů. "Srpnový průzkum PMI zároveň připomíná, že jakkoliv je situace v průmyslu a obecně v ekonomice mnohem méně dramatická, než tomu bylo v jarních měsících, tak podmínky stále zdaleka nejsou ideální," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, stoupnou i limity

15.01.2021 12:51 Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze…

Kompenzační bonus mají dostat i drobní podnikatelé v úpadku, návrh…

15.01.2021 12:01 Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně.…

Prodej letenek loni klesl o 85 procent, pandemie změnila i chování…

15.01.2021 11:00 Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než…

S novým rokem Billa navyšuje mzdy

14.01.2021 20:59 Společnost Billa nadále pokračuje ve zlepšování pracovních i mzdových podmínek svého prodejního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama