Index PMI stoupl. Podmínky ve zpracovatelském průmyslu jsou nejlepší od konce 2018

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, ale méně výrazné než v červenci. Index PMI stoupl v srpnu na 49,1 bodu z červencových 47 bodů, informovala dnes společnost IHS Markit. Index je tak nejvyšší od konce roku 2018.

Průmysl, ilustrační foto
doporučujeme

Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

Za růstem indexu je především nejrychlejší růst výroby od října 2018, upozornila IHS Markit. Za růstem byl především rozjezd odběratelských provozů a návrat k výrobě ve firmách.

"Srpnová data ukázala na další, ač pomalejší zhoršení provozních podmínek napříč českým zpracovatelským sektorem. Pokles příjmu nových zakázek zpomalil, firmy ovšem vyšší výstup často spojovaly s rozjezdem provozů, spíš než se silnější zákaznickou poptávkou," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Podniky nadále podle průzkumu propouštěly zaměstnance kvůli nadbytečným kapacitám a hlásily nutnost další redukce pracovních míst. Spolu s utlumenou poptávkou zůstala na nízké úrovni vzhledem k nejistotě trvání pandemie a souvisejícím dopadem na ekonomiku i obchodní důvěra.

"Vzhledem k pokračující pandemii covid-19 podnikatelé projevili jen opatrný optimismus, co se budoucí výroby týká. S pokračujícím oživením české ekonomiky i ekonomik vnějších je zde solidní naděje, že se index nákupních manažerů v ČR posune do pásma expanze nad 50 bodů. V pásmu expanze se ostatně nacházejí indexy PMI v Německu, Polsku i Maďarsku a také v eurozóně jako celku," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Rovněž hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává, že zářijový průzkum již ukáže růst aktivity v průmyslu, když se indikátor PMI v září přehoupne přes úroveň 50 bodů. "Srpnový průzkum PMI zároveň připomíná, že jakkoliv je situace v průmyslu a obecně v ekonomice mnohem méně dramatická, než tomu bylo v jarních měsících, tak podmínky stále zdaleka nejsou ideální," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průměrná mzda letos i příští rok klesne, odhaduje ministerstvo v nové…

28.09.2020 14:48 Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva…

Češi těžce pociťují dopad pandemie: Téměř polovina lidí musela sáhnout do…

28.09.2020 10:53 První vlna koronavirové pandemie a související omezení v návaznosti na nouzový stav se podepsaly na…

Výrobci autodílů Schlote-Automotive se loni dařilo, zisk vzrostl na 9,7…

28.09.2020 09:52 Uherskohradišťskému výrobci automobilových dílů Schlote-Automotive Czech loni meziročně vzrostl…

České stavebnictví si mezi státy EU polepšilo. Výsledek je přesto…

28.09.2020 09:39 České stavebnictví bylo v letošním prvním pololetí s meziročním poklesem o 4,6 procenta mezi 26…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama