Jak hospodaří katolická církev v Česku? Ztráty kvůli suchu přesáhly 761 milionů

Výsledek hospodaření katolické církve se loni proti roku 2017 zhoršil. Důvodem jsou především ztráty z lesního hospodářství, kdy ztráty kvůli suchu loni překročily 761 milion korun, meziročně o sto milionů korun víc. Zástupci katolické církve to dnes řekli na tiskové konferenci, konkrétní výsledek hospodaření neuvedli.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Církev
doporučujeme

Hlavní, tedy duchovní činnost, loni skončila podobně jako rok předtím ve ztrátě 485 milionů, vedlejší, tedy hospodářská činnost, vykázala zisk 460 milionů korun.

Veškerý zisk vložila církev do společensky prospěšných projektů, především do oprav kulturního dědictví. Celkové výdaje na společensky prospěšné aktivity včetně oprav památek překročily 1,5 miliardy korun. Částka je podle zástupců církve dvojnásobná proti roku 2017. Finanční investice loni činily 519 milionů korun, také dvakrát více než předloni.

Menší zisky loni byly především z lesů, které jsou hlavně na Moravě podstatnou částí příjmů. Investice do boje s kůrovcem loni přesáhly 60 milionů korun, což je trojnásobek částky z roku 2017. V některých oblastech vystoupal podíl nahodilé těžby až k 90 procentům.

V roce 2017 celkové výdaje katolické církve překročily šest miliard korun a výnosy ze všech činností církve činily 4,5 miliardy korun. Na své hlavní poslání, tedy duchovní činnost, katolická církev v roce 2017 použila 2,9 miliardy korun.

Dnes zástupci katolické církve uvedli, že loni náklady na hlavní činnost církve přesáhly tři miliardy korun. Z toho osobní náklady tvořily 963 milionů korun, což je o 155 milionů víc než současný státní příspěvek na provoz katolické církve, který letos opět klesl o pět procent na 746 milionů korun pro všech osm diecézí. Na dani z příjmu zaplatily loni diecéze 47 milionů a na dani z nemovitosti více než 50 milionů korun.

Po první vlně revize majetku církev omezila prodej nevyužitého majetku, který v prvních letech tvořil krátkodobé příjmy. "Přebytečného majetku jsme se již zbavili, nyní se snažíme opravdu s tím, co máme, hospodařit a nevydělávat na prodeji," uvedl Karel Matyska, ekonomický poradce České biskupské konference (ČBK). "Církev investuje do dlouhodobějších projektů, například zisk z budov, které se opravují, patří mezi dlouhodobé záměry, u kterých se výsledek uvidí až za dlouhou dobu," dodal.

Katolická církev se připravuje na dobu, kdy v roce 2030 nastane odluka státu od církve a stát přestane vyplácet svůj příspěvek. Všechny diecéze v roce 2014 vstoupily do Katolického fondu spravovaného dvěma bankami, které investují na finančních trzích.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zisk bank v Česku vzrostl o miliardy. Jak dopadly zátěžové testy ČNB?

13.12.2019 16:01 Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74…

Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard, porostou platy a důchody

13.12.2019 14:34 Prezident Miloš Zeman dnes podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což…

Cigarety zdraží i v příštích letech? Ministerstvo financí plánuje další…

13.12.2019 13:07 Cigarety by měly zdražovat i v dalších letech. Ministerstvo financí plánuje zvyšovat spotřební daň…

Moneta Money Bank kupuje Wüstenrot v ČR za 4,6 miliardy

12.12.2019 22:17 Zástupci Moneta Money Bank dnes podepsali s německým koncernem Wüstenrot & Württembergische smlouvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama