Trh s knihami v Česku před krachem? Nakladatelství žádají Babiše o pomoc

Nakladatelé, distributoři a provozovatelé knihkupeckých sítí v otevřeném dopise požádali premiéra Andreje Babiše (ANO) o finanční pomoc při záchraně českého knižního trhu. Rozhodnutí vlády o uzavření většiny obchodů včetně knihkupectví je podle nich pro český knižní trh a vůbec tuzemský svět literatury fatální. ČTK o tom za nakladatelství Euromedia Group dnes informovala Helena Frantová. Společnost Albatros Media v samostatném prohlášení apeluje na to, aby knihkupectví byla otevřena hned poté, co se rozhodne o uvolňování dosavadních opatření. O podporu čtenářů žádají také nezávislá a malá nakladatelství.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Knihy, ilustrační foto
doporučujeme

"Apelujeme především na zachování knižního průmyslu, pokud možno ve stavu, v jakém byl před vládou vyhlášenými opatřeními, tím míněno, že je nezbytná finanční podpora dříve než po odeznění současného nouzového stavu, vyčíslení škody a následné úhradě utrpěné škody," píše se ve společném dopise zaslaném 24. března.

Pod ním jsou mimo jiné podepsáni předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka, generální ředitel Albatros Media Václav Kadlec, Petr Dobrovský, jednatel společností Dobrovský a Knihy Dobrovský, Jiří Michek, jednatel společnosti Kosmas, Jan Kanzelsberger, předseda představenstva společnosti Kanzelsberger.

"Cítíme nejvyšší míru zodpovědnosti za záchranu pracovních míst, která jsou nezanedbatelnou součástí české ekonomiky. Vedle toho jde ale také o zachování pestrého knižního trhu. V současné situaci hrozí jeho nenávratný pád, a to především z důvodů možného zhroucení maloobchodní sítě, jejíž postavení bylo už předtím vratké," píší signatáři.

Albatros Media, který je i distributorem knih, uvedl, že pokud chtějí čtenáři podpořit nakladatele, mají kupovat knihy přes internet přímo u nich. Kadlec připomněl, že e-shopy zůstaly jedinými většími odběrateli knih. "Tvoří ale jen okolo 20 procent našich celkových tržeb z maloobchodu, o zbývajících 80 procent tedy každým dnem nenávratně přicházíme," uvedl.

K úplné obnově přerušené činnosti nedojde podle autorů dopisu okamžikem uvolnění současných opatření. Start bude trvat měsíce, neboť obavy a opatrnost společnosti budou mít vleklý charakter a knihy nebudou vyhledávanou komoditou pravděpodobně dříve než na Vánoce. Proto žádají premiéra, aby v první řadě zavčasu mohli požádat o plnou náhradu škody způsobené v souvislosti s krizovými opatřeními.

Dvě desítky malých nakladatelů sdružených do platformy Knihex dnes požádaly čtenáře, aby si v době, kdy se distributoři dostávají do finančních potíží, objednávali knihy přímo od nakladatelů. Dodávají ale, že pro tato nakladatelství je on-line prodej jen doplňkovou možností. Vymýšlejí nový obchodní model, "který zajistí přímou spolupráci malých nakladatelství (...) a nezávislých knihkupců především v regionech". Cílem je vytvoření sítě, která umožní těmto dvěma stranám a později i knihovnám rychlé, snadné a přímé propojení bez nutnosti třetí strany. Kvůli získání podpory usilují o setkání s ministrem kultury, uvedli.

Z poslední zprávy o českém knižním trhu vydané Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) vyplývá, že Češi v roce 2018 utratili za knihy 8,3 miliardy korun včetně DPH, tedy o 250 milionů korun meziročně více. Za posledních pět let ale bylo uzavřeno 130 knihkupectví a 35 knihkupectví bylo převzato knihkupeckými sítěmi. V Česku je přibližně 540 "kamenných" knihkupectví se všeobecnou nabídkou, z toho 187 v síti největších knihkupeckých řetězců. Podle evidence vedené ministerstvem kultury bylo loni v ČR 5317 knihoven.

Loading...
Vstupte do diskuze (63)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi ve velkém vykupují drony, prodeje stoupají až trojnásobně

07.04.2020 16:23 Češi se shánějí po dronech. Obchodníci, které ČTK oslovila, sledují meziročně až trojnásobný růst…

O ošetřovné požádalo 23 800 zaměstnanců a 41 400 OSVČ

07.04.2020 16:01 Žádosti o ošetřovné kvůli uzavření škol poslalo ministerstvu průmyslu zatím zhruba 41.400…

Nejbohatší Čech je Petr Kellner. Babiš je čtvrtý

07.04.2020 15:55 Mezi světové dolarové miliardáře se letos opět zařadilo osm Čechů. Prvenství si mezi nejbohatšími…

Křetínský odmítl spekulace, že chce s firmou Mediaset ovládnout ProSieben

07.04.2020 13:23 Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy