MMF výrazně zhoršil výhled české ekonomiky, Slovensko na tom bude lépe

Česká ekonomika příští rok vykáže růst hrubého domácího produktu (HDP) o 5,1 procenta, předpokládá ve svém podzimním výhledu světové ekonomiky Mezinárodní měnový fond (MMF). Zhoršil tak výhled z dubna, kdy České republice předpovídal svižnější zotavení z pandemie a růst o 7,5 procenta. Slovensku dnes naopak fond odhad růstu výrazně zlepšil - zatímco v dubnu čekal pětiprocentní růst, nyní počítá s růstem HDP o 6,9 procenta.

Ilustrační foto
doporučujeme

Propad na letošní rok ale měnový fond nechal v případě české ekonomiky beze změn. Stejně jako v dubnu očekává, že HDP kvůli dopadům pandemie klesne o 6,5 procenta. Slovensko si naopak proti dosavadním předpokladům povede letos hůř. Fond počítá s hospodářským propadem o 7,1 procenta, na jaře pokles odhadoval na 6,2 procenta.

"Pokles HDP České republiky o 6,5 procenta se může pro letošní rok ukázat coby poměrně dobrý odhad, je zde nicméně riziko, že celkový propad může být i o něco silnější kvůli nejrůznějším omezením souvisejícím s koronavirem," řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Do druhé vlny pandemie celkově ekonomové očekávali celoroční propad české ekonomiky v průměru zhruba o sedm procent. Ministerstvo financí v zářijové prognóze očekávalo pokles o 6,6 procenta, centrální banka (ČNB) v srpnové prognóze předpověděla pokles ekonomiky o 8,2 procenta.

Ve skupině, do které patří východní členové Evropské unie a také balkánské státy plus Ukrajina a Rusko, zaznamená letos nejhlubší propad Chorvatsko. MMF odhaduje, že ekonomika této jihoevropské země letos klesne o devět procent, což je výsledek protipandemických opatření a jejich dopadů na turistiku. Příští rok už fond čeká růst o šest procent, zatímco v dubnu předpovídal vzestup HDP o 4,9 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama