Nakupovaní ze zahraničí bude bezpečnější? Zákon víc ochrání spotřebitele

Zákon zřejmě zpřesní a sjednotí pravomoci a postupy úřadů zemí EU tak, aby mohly účinně odhalovat a trestat poškozování spotřebitelů. Mělo by to zlepšit i práva českých spotřebitelů při přeshraničních nákupech a platbách.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počítá s tím novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou dnes podpořila Sněmovna. Vláda ji chtěla nechat schválit zrychleně již v prvním čtení, tento postup ale vetovaly kluby ODS a TOP 09, jak jim umožňuje jednací řád.

Změna zákona má nabýt účinnosti 17. ledna příštího roku, kdy nabude účinnosti nové nařízení EU, na které novela reaguje. Podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) bude možné lépe zakročit v případech, kdy spotřebitele poškodí firma sídlící v jiném státě EU. Evropská komise dospěla podle důvodové zprávy k závěru, že pro postih protiprávního jednání podnikatelů vůči spotřebitelům je nutné víc koordinovat činnost národních dozorových orgánů.

Dozorový orgán země, kde jsou spotřebitelé poškozováni, se bude moci obrátit na dozorový orgán státu, odkud pochází pachatel, a požádat ho o přijetí opatření, aby protiprávní jednání skončilo. Spolupráce mezi unijními státy už funguje, ale tato novela by ji měla podle ministerstva průmyslu zlepšit tak, aby byl spotřebitel více ochráněn.

Ústředním styčným orgánem pro přeshraniční spolupráci bude ministerstvo průmyslu a obchodu. Mezi správními úřady, které mají dohlížet na dodržování pravidel evropského nařízení, bude pak například Česká obchodní inspekce, Česká národní banka, Státní veterinární správa a krajské nebo obecní živnostenské úřady.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lyžování za epidemie: Ve skiareálech bude nastaven "management front"

23.11.2020 16:23 Aktualizováno V případě pravidel pro provoz lyžařských areálů a vleků se dnes zástupci ministerských expertních…

Česká pošta plánuje od března propustit zhruba 1500 zaměstnanců, zruší…

23.11.2020 15:42 Aktualizováno Česká pošta plánuje k 1. březnu příštího roku zrušit 2371 pracovních míst. Znamená to propuštění…

500 největších firem střední a východní Evropy: Česko má v žebříčku 78…

23.11.2020 13:14 Česko má v žebříčku 500 největších firem střední a východní Evropy podle obratu za rok 2019 celkem…

Black Friday: Online útraty Čechů letos poprvé přesáhnou miliardu korun

23.11.2020 13:08 Útraty Čechů na internetu při slevové akci černý pátek neboli Black Friday, který připadá na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama