Nejvýše položená restaurace v ČR opět otevře 3. listopadu, dosavadní ztráty jdou do milionů

Nejvýše položená restaurace v Česku na Luční boudě na hřebenech Krkonoš ve čtvrtek opět otevře. Lidé se na boudě ve výšce 1410 metrů nad mořem budou moci opět i ubytovat. Ztráty boudy z dosavadního uzavření jdou do milionů korun. ČTK to dnes řekla spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová.

Ilustrační foto
doporučujeme

Opětovné otevření restaurací a hotelů od čtvrtka dnes schválila vláda, když snížila stupeň rizika protiepidemického systému ze čtvrtého na třetí. Restaurace musely z nařízení vlády uzavřít 14. října, ubytovací zařízení jsou pro turisty zavřená od 22. října.

Luční bouda je podle Sovové při znovuotevření připravena splnit všechna protiepidemická nařízení. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u stolu budou sedět nejvýše čtyři lidé. Podniky budou smět naplnit kapacitu na 50 procent. Pro restauraci na Luční bodě to znamená snížit kapacitu z asi 200 na stovku míst. "Odebereme z restaurace židle a uložíme je vedle do bufetu," řekla Sovová.

Nával turistů od čtvrtka nečeká. "Chceme ale, aby lidé, kteří vyrazí na hřebeny, měli kde se ohřát a dát si čaj nebo polévku," řekla. Kapacita 100 míst v restauraci by podle ní měla být pro nynější období začátku prosince dostatečná. Na rozdíl od jiných bud v Krkonoších měla Luční bouda vždy trvalý provoz i v mezisezonách a na jaře a na podzim nezavírala. To až letos na jaře a následně v říjnu změnila vládní proticovidová opatření.

Otazník podle Sovové visí nad podobou silvestrovských pobytů. "Chceme Silvestra prodávat, ale asi nebude vypadat tak, jak by si ho asi každý představoval. Silvestr bude záviset i na tom, zda se pustí sjezdovky, protože bez nich by byla Pec pod Sněžkou prázdná," řekla.

Dosud se turisté mohli na Luční boudě dočkat pouze občerstvení přes okénko. "Když někdo zazvonil, tak jsme se hostům snažili vyjít vstříc," řekla. Pro turisty na hřebenech bylo na boudě otevřené WC a kdo byl na túře v nouzi, mohl se ve vestibulu boudy třeba převléci do suchého oblečení. V minulých letech bouda ročně obsloužila asi 300.000 návštěvníků, včetně návštěvníků restaurace a bufetu.

S nuceným uzavřením restauraci a hotelů, jak je letos dvakrát nařídila vláda, Sovová nesouhlasí. "Vláda se měla zaměřit na ochránění rizikových skupin, především seniorů v různých sociálních zařízeních," míní hoteliérka. Ztrátu Luční boudy z jarního uzavření odhadla na 3,6 milionu korun, z podzimního uzavření bude ztráta zřejmě obdobná.

Sovová je také spolumajitelkou hřebenové Labské boudy. Labská bouda by měla restauraci i ubytovací část otevřít 26. prosince.

Luční bouda je nejstarší boudou v hřebenové části Krkonoš. Její historie sahá do 16. století. V roce 1938 při vyklízení českého pohraničí shořela a v letech 1939 až 1940 byla zrekonstruována a dostavěna do dnešní podoby. Bouda se také pyšní nejvýše položeným pivovarem v Česku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kinaři: Zvažovaná opatření pro nás nemají ekonomický význam

26.01.2021 12:33 Protipandemická opatření, která nabízí ve čtvrtém stupni systém PES, nemají podle provozovatelů kin…

IKEA letos otevře v Praze první projekční studio v ČR

26.01.2021 11:14 Nábytkářský řetězec IKEA letos chce v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České…

V roce 2020 zaniklo v Česku 16.111 firem, dosud nejvíce

26.01.2021 10:12 V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo 27…

Snižte, nebo zrušte DPH na ochranné pomůcky, vyzývají čeští výrobci

25.01.2021 11:23 Výrobci respirátorů v Česku vyzývají vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama