Nezaměstnanost v ČR: Dobrá data jsou dočasná. Přijde zhoršení, tvrdí ekonomové

Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení. V souvislosti s vývojem nezaměstnanosti v dalších zemích postižených koronavirem jde zatím o příznivý vývoj. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

Ilustrační foto

Analytici přitom očekávali nárůst nezaměstnanosti již v březnu. Důvodem lepších čísel tak podle nich může být například administrativní zpoždění nebo vyčkávaní, jak dopadne nastavení podpory státu pro drobné podnikatele.

Někteří ekonomové také upozornili, že ministerstvo práce a sociálních věcí nemělo na internetových stránkách ve standardní formě a ohlášeném čase všechny standardně publikované údaje.

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových třech procentech, na stejné úrovni byla i loni v březnu. Počet lidí bez práce klesl proti únoru o téměř 1700 na 225.678, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. O více než 9000 ubylo ale také volných pracovních míst, úřad práce jich evidoval 342.287. Ekonomové upozornili, že v normální situaci v březnu nezaměstnanost zpravidla klesá.

"To tentokrát podle očekávání nenastalo, i přesto lze výsledek považovat za překvapivý. Již v březnu totiž vešla v platnost mnohá restriktivní opatření a firmy se tak potýkaly s existenčními problémy. Propouštění zaměstnanců tak bylo nasnadě, což potvrdily ke konci měsíce úřady práce, které podle tehdy zveřejněných zpráv hlásily nával. To ovšem o týden později popřela ministryně práce a sociálních věcí a potvrdil to i dnešní výsledek. Vzhledem restriktivním opatřením lze však očekávat, že nezaměstnanost v následujících měsících dále naroste," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Dosavadní omezený růst nezaměstnaných v ČR může tak souviset podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera s nejasnými podmínkami vládní podpory, které se upřesňovaly až koncem března, a také tradičním zpožděním kvůli výpovědním lhůtám.

I podle ředitelky společnosti Bondster Jany Mückové zřejmě v březnu mnohým zaměstnancům ještě dobíhala povinná dovolená a na úřad práce se hlásí až nyní.

Obdobně se vyjádřil i ekonom Komerční banky Michal Brožka. "Svou roli mohla sehrát různá administrativní zpoždění a nebo přirozená zpoždění, kdy Češi z různých důvodů na úřad práce nepospíchají. Trh práce byl před pandemií velmi napjatý, takže se nabízí hypotéza, že by lidé našli novou práci okamžitě," uvedl. Podle něj také značnou roli mohla sehrát nejistota ohledně toho, jakou podporu dostanou OSVČ. "Také je možné, že jde o chybu výpočtu, která v tomto nelehkém období může nastat snáze než jindy," dodal.

Seidler dále upozornil, že v kontextu některých údajů z okolních zemí, kde v posledních týdnech zaznamenali nejprudší nárůst nezaměstnaných v historii, je dosavadní vývoj v ČR příznivý. "Například v USA je zhruba 30násobná populace i počet zaměstnaných osob. Tamní růst žádostí o podporu v nezaměstnanosti za poslední dva týdny vzrostl o deset milionů osob, což relativně k velikosti pracovní síly by znamenalo růst počtu nezaměstnaných v ČR za poslední dva týdny o více než 300.000," uvedl.

"Obávám se ale, že je jen otázkou času, kdy i český trh práce podobně jako v ostatních zemích vykáže výrazné zhoršení. Zajímavé bude nyní sledovat, jak se vyvíjí ostatní statistiky trhu práce, které mají jinou metodiku. Rozdíly by mohly být veliké," uvedl Brožka.

Větší přísun nových uchazečů na pracovní úřady lze tak podle Tomáš Volfa ze společnosti Citfin čekat v dubna. "Dnes už je jasné, že výrazné omezení ze strany vlády budou trvat až do konce tohoto měsíce. Za duben by se mohla nezaměstnanost vyšplhat nad čtyři procenta" uvedl.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče jsou březnová čísla spíše než dobrou zprávu o odolnosti trhu práce vnímána jako zastaralý obrázek, protože v dalších měsících počet nezaměstnaných naroste. "Zároveň je ale pravda, že snaha vlády, centrální banky a dalších autorit podpořit ekonomiku a zaměstnanost je enormní. Nárůst nezaměstnanosti může být proto mírnější, než co by probíhajícímu poklesu ekonomické aktivity přisuzovala ekonomická teorie," uvedl.

Ředitel pracovního portálu JenPráce.cz Radovan Hypš upozornil, že zaměstnavatelé budou stále více budou pociťovat úbytek pracovníků ze zahraničí, především v případě stavebnictví. "V letních měsících pak budou zahraniční pracovníky postrádat hlavně v zemědělství," uvedl.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Většina Čechů se obává vysoké inflace, nehodlají s tím ale nic dělat

23.09.2021 15:57 Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době…

Covid snížil objem knižního trhu až o 15 procent

23.09.2021 15:51 Obrat knižního trhu v Česku během pandemie covidu-19 mohl klesnout o deset až 15 procent. Na dnešní…

Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny, tvrdí experti

22.09.2021 15:38 Firmám v České republice se bez ohledu na velikost vyplatí v nejbližších letech investovat do…

Podpora podnikatelů zasažených pandemií dosáhla 185 miliard, uvedla komora

22.09.2021 12:37 Z kumulovaného dluhu státního rozpočtu 665,5 miliardy Kč v období od ledna 2020 do srpna 2021…

Pohledávky Citibank za 10 miliard korun za OKD jsou platné, rozhodl soud

22.09.2021 12:12 Aktualizováno Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská…

Související:

Právě se děje

reklama