Nezaměstnanost v ČR: Dobrá data jsou dočasná. Přijde zhoršení, tvrdí ekonomové

Příznivá březnová data o nezaměstnanosti jsou jen dočasná, v dubnu lze čekat kvůli dopadům pandemie výrazné zhoršení. V souvislosti s vývojem nezaměstnanosti v dalších zemích postižených koronavirem jde zatím o příznivý vývoj. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Analytici přitom očekávali nárůst nezaměstnanosti již v březnu. Důvodem lepších čísel tak podle nich může být například administrativní zpoždění nebo vyčkávaní, jak dopadne nastavení podpory státu pro drobné podnikatele.

Někteří ekonomové také upozornili, že ministerstvo práce a sociálních věcí nemělo na internetových stránkách ve standardní formě a ohlášeném čase všechny standardně publikované údaje.

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových třech procentech, na stejné úrovni byla i loni v březnu. Počet lidí bez práce klesl proti únoru o téměř 1700 na 225.678, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. O více než 9000 ubylo ale také volných pracovních míst, úřad práce jich evidoval 342.287. Ekonomové upozornili, že v normální situaci v březnu nezaměstnanost zpravidla klesá.

"To tentokrát podle očekávání nenastalo, i přesto lze výsledek považovat za překvapivý. Již v březnu totiž vešla v platnost mnohá restriktivní opatření a firmy se tak potýkaly s existenčními problémy. Propouštění zaměstnanců tak bylo nasnadě, což potvrdily ke konci měsíce úřady práce, které podle tehdy zveřejněných zpráv hlásily nával. To ovšem o týden později popřela ministryně práce a sociálních věcí a potvrdil to i dnešní výsledek. Vzhledem restriktivním opatřením lze však očekávat, že nezaměstnanost v následujících měsících dále naroste," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Dosavadní omezený růst nezaměstnaných v ČR může tak souviset podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera s nejasnými podmínkami vládní podpory, které se upřesňovaly až koncem března, a také tradičním zpožděním kvůli výpovědním lhůtám.

I podle ředitelky společnosti Bondster Jany Mückové zřejmě v březnu mnohým zaměstnancům ještě dobíhala povinná dovolená a na úřad práce se hlásí až nyní.

Obdobně se vyjádřil i ekonom Komerční banky Michal Brožka. "Svou roli mohla sehrát různá administrativní zpoždění a nebo přirozená zpoždění, kdy Češi z různých důvodů na úřad práce nepospíchají. Trh práce byl před pandemií velmi napjatý, takže se nabízí hypotéza, že by lidé našli novou práci okamžitě," uvedl. Podle něj také značnou roli mohla sehrát nejistota ohledně toho, jakou podporu dostanou OSVČ. "Také je možné, že jde o chybu výpočtu, která v tomto nelehkém období může nastat snáze než jindy," dodal.

Seidler dále upozornil, že v kontextu některých údajů z okolních zemí, kde v posledních týdnech zaznamenali nejprudší nárůst nezaměstnaných v historii, je dosavadní vývoj v ČR příznivý. "Například v USA je zhruba 30násobná populace i počet zaměstnaných osob. Tamní růst žádostí o podporu v nezaměstnanosti za poslední dva týdny vzrostl o deset milionů osob, což relativně k velikosti pracovní síly by znamenalo růst počtu nezaměstnaných v ČR za poslední dva týdny o více než 300.000," uvedl.

"Obávám se ale, že je jen otázkou času, kdy i český trh práce podobně jako v ostatních zemích vykáže výrazné zhoršení. Zajímavé bude nyní sledovat, jak se vyvíjí ostatní statistiky trhu práce, které mají jinou metodiku. Rozdíly by mohly být veliké," uvedl Brožka.

Větší přísun nových uchazečů na pracovní úřady lze tak podle Tomáš Volfa ze společnosti Citfin čekat v dubna. "Dnes už je jasné, že výrazné omezení ze strany vlády budou trvat až do konce tohoto měsíce. Za duben by se mohla nezaměstnanost vyšplhat nad čtyři procenta" uvedl.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče jsou březnová čísla spíše než dobrou zprávu o odolnosti trhu práce vnímána jako zastaralý obrázek, protože v dalších měsících počet nezaměstnaných naroste. "Zároveň je ale pravda, že snaha vlády, centrální banky a dalších autorit podpořit ekonomiku a zaměstnanost je enormní. Nárůst nezaměstnanosti může být proto mírnější, než co by probíhajícímu poklesu ekonomické aktivity přisuzovala ekonomická teorie," uvedl.

Ředitel pracovního portálu JenPráce.cz Radovan Hypš upozornil, že zaměstnavatelé budou stále více budou pociťovat úbytek pracovníků ze zahraničí, především v případě stavebnictví. "V letních měsících pak budou zahraniční pracovníky postrádat hlavně v zemědělství," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benzin i nafta u čerpacích stanic v Česku dál zdražují

04.06.2020 09:40 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál mírně zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 v…

Smartwings potřebují od státu půjčit či garantovat až dvě miliardy

04.06.2020 08:40 Česká letecká společnost Smartwings potřebuje získat od státu půjčku nebo záruku za komerční úvěr…

Evropská komise schválila Česku příspěvek na nájmy firem stižených krizí

03.06.2020 15:43 Česko bude moci z veřejných peněz přispět firmám zasaženým koronavirovými omezeními na platbu nájmů…

McDonald´s má tržby na předkoronavirové úrovni, jako jediný

03.06.2020 15:31 Řetězec McDonald´s má tržby na předkrizové úrovni, další fastfoodové řetězce zatím ne. Například v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy