O2 a T-Mobile zdvojnásobily rychlost internetu přes pevné linky

Operátoři O2 a T-Mobile zvýšili rychlost pevného připojení xDSL přes telefonní linky na dvojnásobek. Nově tak nabídnou rychlosti až 250 Mbit/s. Vyplývá to ze sdělení firem. Další operátor Vodafone vlastní kabelovou síť bývalé UPC, která umožňuje připojení o rychlosti až jeden Gbit/s a je v dosahu 1,3 milionu domácností.

T-Mobile
doporučujeme

Zrychlení umožňuje tzv. bonding, který spočívá ve využití dvou párů metalických drátů namísto jednoho, čímž se výsledná rychlost zdvojnásobí. Aby bylo možné rychlost internetu z prvního páru sečíst s rychlostí internetu z druhého páru vedení, a tím pádem doručit dvojnásobnou rychlost, je nutné tyto dvě rychlosti sloučit. To zajistí zařízení zvané Terminátor, které v domácnosti vždy instaluje technik. Zákazníci jej získají zdarma.

"Letošní rok ukázal, že pevný internet s rychlostí 20 megabitů prostě nestačí. Je skvělé, že díky bondingu máme nyní možnost nově nabídnout rychlosti 100 nebo 50 Mbit/s pro téměř 1,5 milionu adres, tedy domácností nebo firem v Česku. To znamená, že rychlejší DSL připojení bude oproti minulosti nově dostupné až pro třetinu zákazníků," uvedl manažer služeb pro domácnosti T-Mobilu Zdeněk Spurný. Dvě pětiny domácností by měly dosáhnout až na 250 Mbit/s.

Bonding budou operátoři poskytovat novým i stávajícím zákazníkům. Celkově by měl být vysokorychlostní internet v dosahu zhruba 85 procent tuzemských domácností.

Oba operátoři rovněž investují do budování optických sítí. "Už nyní je optické připojení dostupné pro desítky tisíc domácností. V příštích třech letech by měl jejich počet vzrůst na 400.000," uvedl ředitel fixních služeb O2 Martin Čejka. Optiku chce operátor zavádět nejen v developerských projektech, ale i do stávající zástavby. T-Mobile by měl na konci roku provozovat 200.000 optických přípojek.

Témata: o2 | T-Mobile | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Česko patří k zemím s nízkým podílem žen ve vedení firem

21.01.2021 14:05 Česko patří v Evropě k zemím s nízkým podílem žen ve vedení velkých firem. Na žebříčku 18 států…

Kvóty na potraviny mám za brutální útok na peněženky. Agrobaroni zcela…

20.01.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ostře kritizuje, že Poslanecká sněmovna…

České obchody Pietro Filipi chtějí propustit všechny pracovníky

20.01.2021 09:13 Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Uvedl to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama