Opatření proti koronaviru ovlivňují až třetinu firem. Nejhůř je na tom Karlovarský kraj

Vládní opatření proti šíření koronaviru se přímo dotkla 90.000 až 127.000 firem a 145.000 až 299.000 podnikatelů, tedy živnostníků a svobodných povolání. Opatření se tak mohou dotýkat až třetiny firem a stejného podílu podnikatelů. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Nejhůře postižený je Karlovarský kraj, kde se opatření mohla dotknout až 44 procent firem a 42 procent podnikatelů.

"Nejvíce zasažené jsou především nejmenší firmy s ročním obratem do jednoho milionu korun, a to především v oborech, kde je dopad vládních omezení zřejmý na první pohled. Jde například o maloobchodní prodejce, podnikatele v ubytování a stravování, provozovatele sportovních aktivit, malé pronajímatele komerčních nemovitostí a řadu dalších oborů," uvedl Jan Cikler, vedoucí datového oddělení aplikace Cribis, která patří CRIF.

Naopak v odvětvích, kde není dopad těchto opatření plošný a není okamžitě viditelný, například ve stavebnictví či ve výrobě strojů a zařízení, mají podle něj větší zastoupení firmy s vyšším obratem. Mezi podnikateli se tyto rozdíly stírají a zasažení jsou tak v podobné míře velcí i malí podnikatelé, dodal.

V odvětvích, která jsou zasažena plošně, podniká 90.000 obchodních společností a 145.000 fyzických osob, které vykazují nějakou činnost. To znamená čtvrtinu všech aktivních firem v ČR a 16 procent aktivních podnikatelů.

Mezi firmami s ročním obratem do jednoho milionu korun je zasaženo 30 procent z nich. U dalších 37.000 (deset procent) firem a 154.000 (17 procent) podnikatelů existuje možnost, že se aktuální situace negativně promítá do jejich činnosti. Jde o odvětví, jež nebyla nucená přerušit činnost na základě vládních opatření, ale kterých se negativně dotýkají zavřené provozy jejich odběratelů nebo se v důsledku omezení pohybu osob potýkají s výrazným propadem tržeb.

Nejhůře zasaženým regionem je ohledu Karlovarský kraj a nejvíce zasažené jsou tam opět nejmenší firmy. Mezi společnostmi s ročním obratem do 200.000 korun jde o 46 procent, u firem s obratem 200.000 až 499.000 o 41 procent a u společností s obratem 500.000 až 999.000 Kč jde o 38 procent. U dalších 12 procent firem a 18 procent podnikatelů v kraji je pravděpodobné, že se jich současná omezení také dotknou.

"V Karlovarském kraji podniká hodně lidí a firem v ubytování a stravování, ať už jde o restaurace, stánky či mobilní zařízení. Je tam také nadprůměrný počet cestovních agentur zaměřených na turisty a řada malých prodejen, u kterých omezení pohybu dopadá jak na jejich provozovatele, tak na majitele pronajímaných prostor," dodal Cikler.

CRIF je globální společnost specializující se mimo jiné na vývoj a služby úvěrových registrů a obchodních informačních systémů.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy Karlovarský kraj Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy