Polovina bohatých Čechů kvůli pandemii mírně zchudla, mění se investiční strategie

Pandemie koronaviru polovině movitých Čechů mírně snížila hodnotu majetku, ale přinesla jim i zajímavé investiční příležitosti především v technologiích, zdravotnictví a u akciových fondů. Skepticky hledí bohatí na rychlý restart ekonomiky.

UniCredit Bank
doporučujeme

Výsledky ukázal průzkum UniCredit Bank Private Banking, zahrnující informace o více než 10.000 klientech privátního bankovnictví banky v ČR a na Slovensku.

Především prudký únorový a březnový pokles na finančních trzích a pokračující ekonomická nejistota způsobila mírný pokles v jednotkách procent zhodnocení majetku poloviny movitých Čechů. Naopak aktivní desetina z nich se těšila z růstu majetku o deset procent. Klienti ale turbulentní ekonomické dění aktivně řešili a upravovali investiční strategie (74 procent).

"Až třetina našich klientů vnímala aktuální situaci jako unikátní investiční příležitost. Vzrostl zájem především o akcie technologických a farmaceutických firem. Klienti se také více zaměřili na akciové fondy. Dále zůstávají populární nemovitosti," uvedl ředitel privátního bankovnictví UniCredit Bank Jan Troníček. Ta část klientů, která současnou situaci vnímala pro svůj majetek spíše jako hrozbu (61 procent), omezila investice i do rizikových nástrojů v podobě akcií či investičních certifikátů.

"Akciové fondy se přes počáteční únorový a březnový propad ukázaly jako sázka, která se investorům vyplatila. Mnoho titulů, především v oblasti technologií, zdravotnictví či farmacie se možná až překvapivě rychle vrátilo na svou hodnotu z před února, a dokonce ji některé i výrazně překonaly. Naopak například akciové tituly z cestovního ruchu či dopravy ztrátu zatím nesmazaly," upozornil Troníček.

Zajímavostí je, že zatímco movití Češi své investiční strategie v posledních měsících aktivně upravovali, ať už v turbulentních trzích viděli příležitost nebo aktivně řídili své portfolio pro zmírnění ztráty, jejich slovenští kolegové zvolili konzervativnější přístup a spíše vyčkávali.

Až 18 procent klientů privátního bankovnictví v ČR začalo letos více investovat do progresivních investičních nástrojů než loni, zatímco Slováci se jim doslova vyhýbali (nula procent). Naopak až šest z deseti slovenských milionářů svou investiční strategii neměnilo, část (12 procent) pak začala své prostředky přesouvat do konzervativních nástrojů. Čtyřem z deseti pak od začátku pandemie hodnota majetku klesla o desetinu, podobnému počtu pak v rozmezí 11 až 25 procent.

I přes odvážnější přístup k investicím však movití Češi zůstávají k budoucímu vývoji ekonomiky spíše skeptičtí. Téměř polovina z nich čeká v následujících měsících další pokles ekonomiky, další pětina dlouhodobou stagnaci. Čtvrtina z nich pak věří v pomalé nastartování české ekonomiky, v rychlý restart nevěří téměř nikdo.

Na Slovensku jsou nálady a očekávání movitých klientů o poznání optimističtější. Až polovina z nich čeká minimálně pomalý ekonomický restart, čtyři procenta dokonce rychlý návrat na ztracené pozice. Stagnace či dalšího poklesu se obává jen čtvrtina lidí. Druhé vlny pandemie a uzavření ekonomiky se tam bojí až 90 procent klientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

30.09.2020 16:41 Evropská centrální banka (ECB) začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku…

Firmě Philip Morris ČR klesl zisk. Navzdory pandemii jsou výsledky slušné,…

30.09.2020 12:57 Aktualizováno Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi,…

Slovenská centrální banka zlepšila ekonomickou prognózu

30.09.2020 11:02 Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové…

Češi na napůjčovali další miliardy. Dluhy domácností vzrostly na 1,819…

30.09.2020 10:58 Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky (ČNB)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama