Pracující lidé platí druhým dovolenou a zevlování, říká ekonom. Programy podpory by měly skončit

Úřad práce eviduje 3,6 procent nezaměstnaných, ale reálná čísla dostupných lidí na trhu jsou podle odborníků zcela jiná. Pracovní portály zaznamenávají výrazný pokles nabídky pracovních míst a sledují nárůst reakcí na volné pozice. Kvůli systému státních podpor zároveň jedna skupina obyvatel platí dovolenou skupině druhé. Ekonomika by se ale podle expertů už neměla spoléhat na stát, přestože se jí podlomí kolena.

Pracovník, ilustrační foto

Propad poptávky na pracovním trhu byl zaznamenán již v březnu, když byly kvůli koronaviru zavřeny školy. V dubnu potom byla poptávka na pracovních portálech menší o šedesát procent oproti minulému roku. „Míra nezaměstnanosti může v Česku vzrůst až k úrovni osmi procent,“ uvádí pro EuroZprávy.cz hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Přes léto se pak podle něj může nezaměstnanost dostat až na šest procent.

V červnu byl pokles nabízených pracovních míst meziročně nižší o čtyřicet procent a u brigád 49 procent. „Za poslední dva týdny vidíme, že to na té úrovni osciluje. Poptávka je slabší, ale na druhou stranu došlo k výrazným proměnám v počtu reakcí lidí,“ říká redakci EuroZprávy.cz analytik společnosti LMC, která provozuje například portál Jobs.cz, Tomáš Ervín Dombrovský.

Nyní portály zaznamenávají nárůst žadatelů na pracovní pozice až o polovinu vyšší než předchozí rok. „Tam je vidět, že hodně lidí ztratilo práci a teď hledají něco nového,“ komentuje Dombrovský. „Bohužel těch příležitostí je méně,“ dodává. Pracovní portály nyní sledují, že průměrný počet reakcí na jednu pozici se více než ztrojnásobil.

Ti co pracují hradí druhým placenou dovolenou

Vláda spustila v reakci na krizi způsobenou pandemií několik opatření, které měly pomoci firmám přežít. Patří mezi ně daňové úlevy, podpora OSVČ, podpora udržení zaměstnanosti a další. Realizace této pomoci ale značně pokulhávala. Navíc tato pomoc prohloubila státní dluh.

„Podpory byly asi dobře míněné, horší to bylo s realizací a bylo to všechno představováno strašně chaoticky,“ stěžuje si Dombrovksý. Dodává, že to v důsledku chaosu vyvolalo velkou míru nejistoty a ne všechny firmy nebo živnostníci do toho chtěli jít.

Problém v podezíravosti vidí i na druhé straně. „Myslím si, že hlavní problém byl v té apriorní nedůvěře vůči lidem a firmám, že to budou automaticky zneužívat,“ vysvětluje. „Takže politici vymýšleli způsoby jak to hlídat a ve výsledku to pouze oddalovalo tu skutečnou pomoc“. Jako lepší příklad dává Dombrovský Německo, kde finanční podporu nejdříve rozdělili a až následně budou ověřovat její využití.

Další slabinu vidí Dombrovský v příliš složité administraci. „Do antiviru v první vlně šlo několik firem, které se toho nebály, ale kvůli formálním nedostatkům byly ihned zamítnuty,“ uvádí příklad. Podle něj se měly peníze přiřknout ihned a poslat je, aby firmy neměly problém s hotovostí na účtech a přežily to.

Kovanda si myslí, že by tyto podpory měly být ukončeny. „Všechna opatření jako ošetřovné či kurzarbeit, která pomáhají udržovat míru nezaměstnanosti nízko, znamenají zadlužení. Vláda sama žádné peníze nevydělává, ten dluh tedy v konečném důsledku zaplatí obyčejný daňový poplatník,“ zdůrazňuje. „Je férové říci, že část občanů prostě nyní hradí jiné části občanů placenou dovolenou, aniž by se té první skupiny někdo zeptal, zda svým spoluobčanům chtějí hradit veget a zevlování,“ dodává.

Podle Kovandy se nelze donekonečna vymlouvat na koronavirus a pokud firmy nemají na to, aby zvládali dávat práci bez pomoci státu, musí propouštět. „Cokoli jiného je socialismus,“ říká.

Než začne trh znovu šlapat bude trvat asi dva roky

Podle výzkumu společnosti LMC na konci května 27 procent firem tvrdilo, že budou dále propouštět, necelá polovina říkala, že udrží stavy zaměstnanců a 25 procent firem uvedlo, že budou nabírat, ale ne v takové míře jako dříve.

„Ten výhled je takový, že na ten stav rozjetého trhu se letos určitě nedostaneme,“ tvrdí Dombrovský. „Pravděpodobně se s tím budeme prát tak rok, dva roky než ten trh bude šlapat celý,“ odhaduje.

Navíc teď podle Dombrovského nastupuje v ekonomice druhá vlna, která znamená dlouhodobější šetření. To už podle něj dělají velké nadnárodní firmy. „Ty teď zvažují, kde ušetří nebo investují a tyto změny se na trhu teprve projeví,“ říká.

V červnu zaznamenal úřad práce podíl nezaměstnaných 3,7 procent, ale podle Dombrovského toto číslo neodpovídá skutečnému stavu volných lidí na trhu. „Živnostníci a lidé ze švarc systému byli hodně odrazeni od toho, aby se zapsali na Úřad práce, protože podmínkou pro čerpání pětadvacítky bylo, že nebudou v registru,“ vysvětluje. Navíc je podle něj spousta lidí ve výpovědních lhůtách. Očekává, že k nárůstu lidí na Úřadu práce nedojde skokově, ale rozloží se v čase.

Lidé by si měli udržet soudnost

Dombrovský radí, aby lidé, co hledají práci, nerozesílali životopisy na všechny strany. „Čím déle jsou lidé bez práce, tím větší je na ně psychologický tlak. Budou frustrovaní a vycukaní,“ popisuje. „Je to o tom udržet si soudnost,“ radí.

Poukazuje i na to, že část lidí si bude muset hledat práci v jiném oboru a budou si muset doplňovat kvalifikaci. Nicméně velké snížení mezd Dombrovský neočekává. „Zpomalí se a tento rok asi i zastaví tlak na růst mezd, ale že by plošně klesaly, to se nestane,“ uzavírá.

Kovanda má několik rad i pro stát. „Měl by nyní postupně ukončit programy, jako je ošetřovné či kurzarbeit, a nechat ekonomiku, ať se postaví na vlastní nohy, i za tu cenu, že se jí při tom notně podlomí kolena,“ doporučuje. Podle něj není žádoucí, aby byla ekonomika opřená o berličku státu, protože tou berličkou je státní dluh.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Většina Čechů se obává vysoké inflace, nehodlají s tím ale nic dělat

23.09.2021 15:57 Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době…

Covid snížil objem knižního trhu až o 15 procent

23.09.2021 15:51 Obrat knižního trhu v Česku během pandemie covidu-19 mohl klesnout o deset až 15 procent. Na dnešní…

Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny, tvrdí experti

22.09.2021 15:38 Firmám v České republice se bez ohledu na velikost vyplatí v nejbližších letech investovat do…

Podpora podnikatelů zasažených pandemií dosáhla 185 miliard, uvedla komora

22.09.2021 12:37 Z kumulovaného dluhu státního rozpočtu 665,5 miliardy Kč v období od ledna 2020 do srpna 2021…

Související:

Právě se děje

reklama