Přínos EET? Schillerová se ohání ohromnými čísly, ODS a ekonom to vidí jinak

Elektronická evidence tržeb by měla příští rok do rozpočtu přinést 15,2 miliardy korun, z toho 2,4 miliardy korun souvisí s květnovým rozšířením EET na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. V roce 2021 by měla EET přispět do rozpočtu 19,2 miliardy korun a v roce 2022 by to mělo být 20,5 miliardy korun. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ministerstvo financí
doporučujeme

Květnové rozšíření EET se bude týkat například řemeslníků, advokátů, účetních, lékařů nebo taxikářů. Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Ministerstvo financí již dříve informovalo, že přínos EET za roky 2017 a 2018 byl 20,2 miliardy korun. Letos by do rozpočtu měla EET přinést 12,8 miliardy. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno 190.000 podnikatelů, kteří dosud zaevidovali 12,4 miliardy účtenek.

Opoziční ODS dnes uvedla, že u EET nevidí ani po třech letech fungování žádné pozitivní přínosy. Plánované navýšení příjmů se podle strany nezakládá na pravdě. Zároveň ODS zopakovala, že až bude ve vládě EET zruší. "EET už nikdo nikdy nezruší, je nedílnou součástí naší ekonomiky. Bylo nezbytné EET dotáhnout, jinak by snaha narovnat podnikatelské prostředí zůstala na půli cesty," uvedla dnes Schillerová.

Hlavní ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek se k očekávaným přínosům EET vyčíslených ministerstvem staví rezervovaně. "Nevidíme na druhý břeh, tedy neumíme vyčíslit, jak by se rozpočtová situace vyvíjela bez zavedení EET. Není mi zřejmé, proč se zveřejňováním konkrétních dopadů MF na tento tenký led pouští. Jakékoliv jiné odhady bych pokládal za podobně málo věrohodné," uvedl.

Zároveň je ale pode Sobíška vidět, že odvětví stravovacích služeb prošlo za poslední tři roky citelnou změnou k lepšímu mimo jiné i díky narovnání podnikatelského prostředí po zavedení EET. "Je třeba ovšem také vidět, že ke zlepšení standardu stravování a zvýšení kulturností prostředí hospod došlo za cenu zvýšení cen služeb, což veřejnost přijala díky tomu, že se změna spíš náhodou strefila do období výrazného růstu příjmů domácností," upozornil. Se zdražováním podle něj souvisí i registrované zvýšení tržeb restaurací v letech 2017 a 2018. Růst tržeb restaurací přitom dnes MF připsalo i zavedení EET.

V souvislosti s novelou, která působnost EET rozšiřuje se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty některé služby a zboží, například vodné a stočné, audioknihy, ale i točené pivo.

Opoziční ODS a Piráti se chtějí kvůli novele zákona, která obsahuje rozšíření EET obrátit na Ústavní soud. Vláda a koaliční strany naproti tomu hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní. Letos schválená novela zákona o EET především reagovala na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Kvůli tomu bylo také odloženo rozšíření EET.

Schillerová dále informovala, že finanční a celní správa letos do 24. listopadu provedla 59.647 kontrol kvůli EET. Za celý loňský rok to bylo 82.754 kontrol. Průměrná výše pokuty při porušení EET je podle ní 10.627 korun, přičemž nejvyšší udělená pokuta byla 400.000 korun. Nejčastějším prohřeškem je nezaslání údajů do systému EET, nevystavení účtenky a nenahlášení provozovny.

Za celý letošní rok očekává MF zhruba 67.000 kontrol. "Díky EET jsou kontroly cílenější. Zatímco dříve byla nálezovost kontroly 22 procent, a prohřešek byl tedy identifikován u jedné z pěti kontrol. Letos je nálezovost kontroly již 44 procent, téměř každá druhá kontrola byla zamířena správně," uvedla Schillerová.

Celkové výdaje státního rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na příští rok 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Schodek má být 40 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik povinností má živnostník vůči státu? V zákonech je totální chaos

18.02.2020 17:52 Aktualizováno Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) chce snížit počet kontrol…

Letiště Praha hodlá koupit pozemky za 1,59 miliardy. Poslední slovo bude…

18.02.2020 10:48 Letiště Praha koupí u ruzyňského letiště pozemky za 1,59 miliardy korun. Jde o 42,5 hektaru, které…

Microsoft ČR loni zvýšil zisk na 176 milionů korun

18.02.2020 10:39 Česká pobočka softwarové společnosti Microsoft zvýšila ve fiskálním roce končícím loni 30. června…

Daňové přiznání: Termín pro odevzdání se kvapem blíží. Kdy hrozí sankce?

17.02.2020 16:19 Lidé a firmy zatím odevzdali 152.427 daňových přiznání za loňský rok. Z toho fyzické osoby podali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama