Rozvolňování restrikcí? U debat chybějí ti, kterých se to týká, upozornil Prouza

U debat k modelu uvolňování a zpřísňování opatření nejsou podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy ti, na které restrikce přímo dopadají. Naopak nechybějí ti, kteří podporují kompletní úzávěru ekonomiky.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Oborové svazy a asociace komentují chystané verze, pokud se k nim dostanou. Výrazným problémem modelu je, že v něm není zahrnut průmysl. Přitom tvoří jen třetinu českého hrubého domácího produktu, dvě třetiny připadají na obchod a služby. Prouza to dnes řekl na on-line tiskové konferenci.

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) pracuje na systému kategorizace epidemické situace, takzvaného rizikového skóre. Na něj bude navázaná tabulka s pěti pásmy opatření podle výše tohoto čísla udávající procento rizika. Jeho definitivní podobu chce šéf resortu Jan Blatný (za ANO) představit na tiskové konferenci v pátek.

První verzi přitom Blatný zveřejnil už minulý týden. Podle Prouzy se jednalo jen o hrubý nástin, nyní už podle něj existuje asi sedmá varianta. MZd má o tom podle něj nyní každý den videokonference s ministerstvy průmyslu a obchodu, kultury a školství. "Je trošku zvláštní, že tou další stranou, která u debat sedí, je skupina modelářů z Cerge (Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium) jako pánové (Jan) Kulveit, (René) Levínský a podobně, kteří masivně měsíčně tlačí na totální lockdown," řekl Prouza.

U jednání přitom nejsou zástupci škol jako takových, chybí účast například asociace ředitelů škol, nejsou přítomni provozovatelů kulturních zařízení ani další podnikatelů z odvětví, kterých se to týká.

Mnohem více zneklidňující je podle Prouzy fakt, že veškeré náklady opatření má platit školství, obchod a služby. "Je pro mě naprosto nepochopitelné, že už třeba v prostředním stupni (modelu uvolňování) se mají zavírat obchody, služby i školy, ale horníci v OKD budou fárat dál," uvedl. Přitom podle něj řada problémů které máme, nevznikla v obchodech, ale je známé, co na Karvinsku nakažení horníci provedli s OKD.

V květnu byla na dolech společnosti OKD největší ohniska nákazy v Moravskoslezském kraji. Šíření viru tam v červenci vedlo k několikatýdennímu přerušení těžby. V polovině srpna firma těžbu obnovila. Mezi zaměstnanci je nyní několik desítek pracovníků pozitivně testovaných na covid-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček: Máme téměř hotový dotační program pro veletrhy

25.11.2020 21:25 Ministerstvo průmyslu a obchodu má téměř hotový dotační program pro veletrhy a kongresové agentury…

Program COVID kultura má notifikaci EU a začne vyplácet dotace

25.11.2020 18:49 Ministerstvo průmyslu začne vyplácet peníze, o které žádali lidé ve druhé výzvě programu COVID…

Asociace: Ve třetím důchodovém pilíři ubylo 24 tisíc lidí

25.11.2020 16:49 Aktualizováno Na konci září 2020 si na penzi ve třetím pilíři spořilo 4,414 milionu účastníků, proti konci…

Škoda Auto začala sériově vyrábět Enyaq iV, přestavba linky stála 32…

25.11.2020 16:03 Automobilka Škoda Auto začala dnes ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi sériově vyrábět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama