Tripartita projednávala návrhy k oživení ekonomiky

O stavu české ekonomiky a opatřeních k jejímu oživení jednalo dnes předsednictvo tripartity. Konkrétní návrhy však neschvalovalo. Debatovalo například o kurzarbeitu, situaci pendlerů či hygienických pravidlech pro firmy, které obnovují provoz. ČTK to po jednání řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Předseda ČMKOS Josef Středula
doporučujeme

Odboráři a zaměstnavatelé si stěžovali na to, že s nimi kabinet opatření před jejich přijetím neprojednával. Žádají návrhy předem, chtějí se na přípravě kroků podílet.

"Témata jsme dnes spíš identifikovali. Nikdo neměl konkrétní podklady. Materiály se chystají bezprostředně pro jednání vlády. Není prostor pro projednávání problematických věcí. Proto se opatření často mění," uvedl Středula.

Odboráři a zaměstnavatelé požadují například návrh další podpory kurzarbeitu. Nynější kurzarbeitový program Antivirus obsahuje zatím dva druhy příspěvků na náhrady mezd ve firmách, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. K těmto režimu A a B by mohl přibýt i model C. Jeho podoba ale zatím jasná není. Podle dřívějších vyjádření vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) měl přitom začít fungovat od května. "Návrh režimu C nedostal nikdo ze sociálních partnerů (odbory a zaměstnavatelé). Máme ho přislíbený," řekl předák ČMKOS.

Antivirus pokrývá období od vyhlášení nouzového stavu do konce května. Zaměstnavatelé žádají prodloužení do konce srpna. Podle oborů by úřady měly z programu poskytovat firmám zálohy, ne až dodatečně příspěvek na vyplacené náhrady mezd.

Debata se dnes podle Středuly dotkla i hromadného propouštění na pražském letišti, vydání hygienických doporučení pro firmy či situace přeshraničních pracovníků. Takzvané pendlery například z Polska má i řada českých firem. Shoda nepanuje na případném odkladu sociálních odvodů zaměstnavatelů.

Předsednictvo tripartity tvoří premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), předák ČMKOS Středula a šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Na jednání nechybí sekretář rady. Bývají na něm i čtyři stálí hosté - dva za odbory a dva za zaměstnavatele. Dnešního jednání se účastnili také ministři průmyslu Karel Havlíček (za ANO) a vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a epidemiolog Roman Prymula.

Naposledy se předsednictvo tripartity sešlo v polovině března. Celá rada hospodářské a sociální dohody, kterou tvoří členové vlády, odboráři a zaměstnavatelé, nezasedala od poloviny loňského listopadu. Sejít se měla 2. března. Kvůli potvrzení koronavirové nákazy v Česku se ale jednání přesunulo na polovinu března. Nakonec se zrušilo. Svaz průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a ČMKOS v dubnu žádaly dopisem premiéra, aby znovu svolal tripartitní jednání. Stěžovaly si na to, že s nimi vláda nejedná o opatřeních k obnově české ekonomiky, na nichž by se chtěly podílet. Další jednání by se mělo konat 25. května.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky protestují: Zařazení Černé Hory k rizikovým je zbrklé, dotkne se…

11.07.2020 21:47 Aktualizováno Zařazení Černé Hory na seznam států s vysokým rizikem nákazy koronavirem se dotkne několika stovek…

Analytici: Prodej innogy neohrozí, Maďaři tím navýší svou hodnotu

11.07.2020 15:12 Prodej tuzemské energetické skupiny innogy maďarské firmě MVM Group její postavení na českém trhu…

Novým vlastníkem české innogy bude maďarská MVM Group, transakce má zvýšit…

11.07.2020 11:53 Aktualizováno Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu…

Kolik bude stát český pavilon na Expo v Dubaji? MZV chce rozpočet zvýšit

11.07.2020 10:34 Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 by se měl zvýšit o 25,2 milionu korun kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy