Tržby v textilním a oděvním průmyslu loni mírně rostly

Tržby v textilním a oděvním průmyslu loni rostly o 1,2 procenta na 53,8 miliardy korun. Ovšem zatímco oděvní průmysl rostl rychleji - o osm procent na devět miliard korun, textilní o desetinu procenta klesl na 44,8 miliardy. Nadále klesal také počet zaměstnanců, což je dlouhodobý trend.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Mzdy rostly o šest procent, průměrná mzda v odvětví činila 24.400 korun, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiří Česal. V Brně dnes ráno začal mezinárodní veletrh obuvi a koženého zboží Kabo a veletrh módy Styl.

Tržby v textilním a oděvním průmyslu rostly ve druhé dekádě pravidelně, rychlost tempa růstu se však loni snížila. Předtím dosahoval růst několik let dvě až tři procenta ročně.

V sektoru loni pracovalo ve firmách s 20 a více zaměstnanci 30.800 lidí. Důvodem dlouhodobého poklesu, loni o tři procenta, je jak nedostatek zaměstnanců, tak technologické úspory a náhrada lidské práce robotizací a automatizací. Zatímco však v textilním průmyslu klesá počet pracovníků trvale, v oděvním poslední tři roky spíše stagnuje a například loni meziročně vzrostl o necelé procento na 10.700.

Mzda zůstává v oboru dlouhodobě výrazně pod průměrem v ČR, a to i přes poměrně rychlý růst. Obzvláště nízké jsou mzdy v oděvním průmyslu. V něm loni rostl výdělek o pět procent na 19.500 korun, v textilním průmyslu rostla mzda o sedm procent na 27.400 korun. Průměrná mzda přitom loni v Česku činila ve třetím čtvrtletí téměř 34.000 korun. Relativnímu růstu mezd odpovídalo loni i tempo růstu produktivity práce.

Vývoz českých firem loni víceméně stagnoval, rostl o pouhá čtyři desetiny procenta na 122 miliard korun, dovoz činil 138 miliard korun. "U textilního zboží došlo k poklesu dovozu, u oděvního zboží naopak k růstu. Přestože je bilance textilního průmyslu kladná, celková obchodní bilance textilního a oděvního průmyslu je záporná. Důvodem je patrně redistribuce dovezeného zboží z ČR do dalších evropských zemí," uvedl Česal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Urgentní výzva vládě: Hudební scéna žádá půjčky nebo změny DPH

04.04.2020 12:55 Návrhy, jak efektivně a koncepčně pomoci hudebnímu sektoru postiženému pandemií koronaviru,…

Aukro: Prodej zdravotnických pomůcek stoupl o desítky tisíc procent, zájem…

04.04.2020 12:03 Aukční portál Aukro zaznamenal letos v březnu nárůst prodeje roušek, respirátorů, dezinfekčních…

Nákaza u zaměstnanců v první linii je pracovní úraz, tvrdí právní tým…

04.04.2020 09:44 Zdravotníci a další pracovníci, kteří v době karantény chodí do zaměstnání, mají v případě nákazy…

ČOI: V případě nouzového stavu neplatí zákaz prodeje o svátcích

03.04.2020 17:01 Aktualizováno Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200…

Související:

Právě se děje

Další zprávy