Koronakrize těžce zasáhla textilní průmysl. Některé firmy měly propad až o polovinu

Některé textilní podniky v České republice zaznamenaly kvůli koronavirové pandemii propad až o polovinu. ČTK to dnes v Brně na obchodních dnech módy, obuvi a koženého zboží Styl a Kabo v Brně řekl bývalý předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev Jan Wiesner. Podle něj to zapříčinilo stahování exportu do zahraničí.

Negativní dopad měla pandemie podle Wiesnera i na cestovní ruch a podniky, které dodávají výrobky do automobilového průmyslu, na druhé straně se v ní dařilo nábytkářům a stavebníkům. Svaz má kolem 200 členů, z toho asi desetinu v textilním průmyslu.

Dopady koronaviru jsou podle Wiesnera obrovské. "Zatím se to nedá ještě všechno přesně vyčíslit. Ale u některých textilních podniků jsme dělali průzkum a až o 48 procent to šlo dolů. Celý průmysl je závislý na exportu a celosvětová pandemie zapříčinila obrovské stahování výrobků, výrobců i jednotlivých zakázek," uvedl.

Podle Wiesnera je potřeba, aby se výrobci zaměřili na úpravu výroby. "Měli by dělat výrobky s větší přidanou hodnotou, aby nebyli závislí na práci ve mzdě, to nebudou schopní do budoucna ustát. Finální výrobci se snaží, aby subdodávky byly za co nejmenší peníze, takže naši výrobci nemohou ustát navyšování nákladů, protože každoročně je poměrně velký tlak na to, aby se upravovaly mzdy," řekl Wiesner. Dodal, že je potřeba dělat samostatné výrobky nebo přejít na jinou výrobu s větší přidanou hodnotou.

Wiesner také uvedl, že pomohla opatření ze strany státu. "Jsou to různé programy, jako Antivirus a podobně. Byli jsme u toho, když se to tvořilo. Situace se ale i nyní vyvíjí špatně a my potřebujeme, aby se současné programy prodloužily, jinak podniky budou mít strašné problémy s náklady a mzdami a musely by propouštět pracovníky," dodal Wiesner.

Akce na brněnském výstavišti se koná ode dneška do pondělí. V minulosti mívala podobu veletrhů, letos kvůli koronaviru má podobu obchodních dnů módy, obuvi a koženého zboží. Letos je akce s nižší účastí a výlučně pro obchodníky jako obchodně-kontraktační akce. Vystavuje asi 120 značek.

Související

Vláda ČR

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda

České firmy v obranném průmyslu budou moci k získání investičních úvěrů od komerčních bank využít státní záruky, které jim formou pojištění těchto úvěrů poskytne Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Program podpory obranného průmyslu schválila vláda na středečním zasedání. Odsouhlasila také poskytnutí státní dotace na uspořádání tří velkých sportovních akcí na území České republiky v příštích letech.

Více souvisejících

firmy Textil Ekonomika veletrhy brno Průmysl cestovní ruch

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy