Zahraniční obchod ČR se přehoupl do přebytku 7,2 miliardy. Loni byl ve schodku

Zahraniční obchod Česka v říjnu vykázal přebytek 7,2 miliardy korun, zatímco před rokem byl 645 milionů ve schodku. Ke zlepšení bilance přispěl především pokles dovozu o 5,5 procenta, dovezlo se méně ropy a zemního plynu, ale také kovů a strojů. Vývoz také klesl, ale pomaleji než dovoz. Nepříznivě se na obchodu podepsalo prohloubení deficitu v obchodu s počítači a elektronikou, snížil se ale také přebytek v obchodu s auty.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

V téměř všech měsících letošního roku skončila bilance obchodu s cizinou přebytkem, říjnový je z nich nejnižší. Pouze v červenci vykázal obchod schodek, a to 1,5 miliardy korun.

"Bilance zahraničního obchodu v posledních měsících pozitivně překvapuje, zdá se, že zahraniční ekonomické ochlazení a stagnace německé ekonomiky se zatím ve výsledcích tuzemského zahraničního obchodu příliš neprojevuje," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Za celý letošní rok se podle něj zahraniční obchod bude pohybovat kolem rekordní úrovně z let 2016 a 2017, tedy kolem 160 miliard korun.

Vývoz v říjnu klesl o 3,2 procenta na 335,9 miliardy korun, dovoz se snížil na 328,7 miliardy korun.

Co se týče dovozu, ropy a zemního plynu se v říjnu do Česka dovezlo za 10,6 miliardy korun, před rokem byl dovoz o 4,3 miliardy korun vyšší. Meziroční pokles zaznamenal i dovoz základních kovů, a to o 3,6 miliardy na 22,8 miliardy korun. Strojů a zařízení se dovezlo v říjnu za 30 miliard, zatímco loni v říjnu dovoz činil 33,2 miliardy korun. Stoupl ale dovoz motorových vozidel z 52 na 53,6 miliardy korun, což byl zároveň nejvyšší údaj za všechny letošní měsíce.

U vývozu zaznamenaly pokles počítače a elektronika, které exportéři vyvezli do zahraničí za 35 miliard korun. Před rokem v říjnu to bylo za téměř 38 miliard korun. Největší vývozní položkou jsou motorová vozidla s vývozem za 95,6 miliardy korun. Proti loňskému říjnu se exportérům automobilů dařilo lépe a za letošní rok jde o druhý nejvyšší vývoz po květnu.

Od ledna do října zatím obchodní bilance vykazuje přebytek 143,8 miliardy korun, což je o 57,8 miliardy více než před rokem. Vývoz od začátku roku stoupl o 3,1 procenta, dovoz o 1,2 procenta. Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka jsou souhrnná čísla za prvních deset měsíců letošního roku nad očekávání dobrá s ohledem na špatnou situaci v německém exportně laděném průmyslu. Stojí za tím právě automobilový průmysl, z druhé strany potom nižší dovoz investičních statků, míní. Otázkou ale podle Daňka je, co bude v závěru roku.

"Poslední dva měsíce letošního roku budou mít čeští exportéři ještě hodně práce, aby udrželi rekordní čísla vývozu, aktuálně mají "náskok" přibližně 100 mld. Kč oproti loňskému roku. Dosáhnout na rekordní celkovou bilanci zahraničního obchodu bude obtížné, neboť aktuálně zaostáváme bez 100 milionů Kč o 20 mld. Kč," uvedl Daněk.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pojišťovny mohly podvody stát miliardu korun

17.01.2020 12:15 Objem odhalených pojistných podvodů v roce 2019 dosáhl zhruba miliardy korun a proti předchozímu…

Kremlík chce jednostupňové stavební řízení, má zrychlit přípravu

16.01.2020 13:51 Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) chce u dopravních staveb zavést jednostupňové stavební…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Ceny v průmyslu a zemědělství. Co Čechům zase zdražilo?

16.01.2020 12:44 Aktualizováno Ceny průmyslových výrobců v Česku loni v prosinci zrychlily meziroční růst na 2,1 procenta, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama