Zásoby prodejců se tenčí. Lidé by vánoční nákupy neměli odkládat

Lidé by letos více než kdy jindy měli myslet na včasné objednání vánočních dárků z internetových obchodů. Prodejci vzhledem k šířícímu se koronaviru očekávají ještě vyšší zájem o on-line nákupy než obvykle. Ze stejného důvodu ovšem mohou být vyčerpány zásoby některého zboží. Týkat se to může notebooků, herních konzolí nebo domácích spotřebičů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Ilustrační foto

E-shopy už nyní evidují vyšší poptávku po některém zboží. Mall.cz podle své mluvčí Pavly Hobíkové už měsíc vidí rostoucí prodeje hraček, stavebnic a parfémů. Značí to podle ní to, že část zákazníků začala dárky řešit s předstihem. Většina Čechů je při výběru dárků podle ní konzervativní a i letos se přikloní ke klasickým trendům, jakými jsou právě hračky, elektronika, šperky a oblečení. Ve spojitosti s pandemií podle ní lidé budou poptávat různé roboty do domácnosti nebo domácí fitness vybavení. "Ve vyhledávání se také objevují domácí vinotéky nebo sauny," uvedla.

Dostupnost zboží v některých kategoriích se podle Hobíkové zhoršuje. Týká se to hlavně notebooků a příslušenství. "Vykupujeme vše, co na trh dorazí a je volné v distribuci. Vzhledem k dopadům pandemie na asijskou produkci je jasné, že u některého sortimentu ale dojde k výpadkům. Kvůli nedostupnosti některých komponent nám nyní dodavatelé hlásí přesun dodávek z listopadu až na začátek příštího roku. Zlepšení proto můžeme očekávat až v lednu nebo únoru," dodala.

Společnost Alza.cz podle své mluvčí Daniely Chovancové v posledních týdnech zaznamenala růst poptávky po sportovním vybavení, čtečkách, elektronických, audio i klasických knihách a deskových hrách. Lidé se již také shánějí po nových verzí herních konzolí. "Obě verze PlayStation 5 jsou z předobjednávek na 19. listopadu vyprodané a další dodávku očekáváme až v únoru. Předobjednávky na Xbox Series X|S se spouštěly o něco později a levnější z nich Xbox Series S by měla být dostupná ještě pro všechny zákazníky, kteří si ji nyní objednají. U výkonnější Xbox Series X děláme vše pro to, abychom uspokojili většinu zákazníků hned 10. listopadu. Pravděpodobně se ale nedostane úplně na všechny. Podle aktuálních informací by ale následující dodávky měly být už koncem listopadu, je tak velká šance, že by je zákazníci měli dostat do Vánoc," popsala Chovancová.

Elektro prodejce Datart čeká velký zájem o herní konzole, drony, domácí kina, čtečky a nositelnou elektroniku vhodnou pro sportování, uvedla mluvčí Datartu Eva Kočicová. Každoročně vysoká podle ní zůstává poptávka po mobilních telefonech, tabletech, robotických vysavačích, kávovarech a výrobcích z oblasti péče o tělo a vlasy. Také podle Kočicové se zásoby některých produktů tenčí a dodávky se zpožďují. Nelze tak zaručit dostupnost například kuchyňských robotů, notebooků nebo herních konzolí, dodala.

Vánoční sezona by letos mohla celoroční obrat e-shopů zvednout až o 30 procent v porovnání s loňskem. Tento scénář se dá očekávat navzdory tomu, že lidé budou pravděpodobně na dárcích více šetřit, vyplynulo z nedávných datových analýz a statistických předpokladů nákupního rádce Heureka.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Meziroční inflace v květnu klesla na 2,9 procenta

10.06.2021 15:11 Meziroční inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Ve srovnání s…

Ceny surovin a minerálních paliv v dubnu stouply meziročně o desítky…

10.06.2021 13:22 Ceny dovážených i vyvážených surovin a minerálních paliv v dubnu stouply meziročně o desítky…

Související:

Právě se děje