Zpracovatelský sektor v ČR se mírně zotavil, ekonomové to přesto vidí bledě

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v srpnu zlepšily. Index PMI stoupl na 44,9 bodu z červencového více než desetiletého minima 43,1 bodu. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Průmysl
doporučujeme

"Ačkoli zbrzdění sektoru povolilo a hlavní index PMI poskočil z červencového minima za deset let, ke zpomalení poklesu výroby došlo hlavně zpracováváním nedodělků, protože objemy nových zakázek nadále výrazně klesaly. Zakázky ze zahraničí dokonce klesly nejrychlejším tempem za více než deset let," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Objem nových nových zakázek klesl sice mírněji než v červenci, ale tempo poklesu bylo druhé nejrychlejší od dubna 2009. Zaměstnanost, která nepřetržitě klesá od letošního března, v srpnu opět klesla. Výrobci podle průzkumu váhají, zda při současném úbytku nových zakázek mají nahrazovat odchozí zaměstnance. Výrobci také zaznamenali první pokles cen výstupů od října 2016, který byl způsobený mimo jiné tlakem na slevy a udržení konkurenceschopnosti.

"Srpnový růst přerušil roční sérii poklesů v řadě, nicméně prozatím nelze hovořit o zlepšení, protože současná úroveň indikátoru se nachází výrazně pod hranicí 50 bodů, a stále tak signalizuje citelné zhoršování podmínek v tuzemském průmyslu. Srpnové údaje také potvrdily, že poptávka ze zahraničí dále slábne," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Dodal, že příčiny zpomalování zahraniční poptávky se přitom nesnižují, spíše naopak. Obchodní války mezi USA a Čínou začátkem září totiž dále zesílily, když začaly platit nově zvýšené dovozní tarify.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnosti O2 vzrostl čistý zisk, pandemie ale negativně ovlivnila prodej…

07.08.2020 10:52 Aktualizováno Telekomunikační společnost O2 v letošním prvním pololetí navýšila čistý zisk o 2,8 procenta na 2…

ČNB zhoršila výhled veřejných financí, letos patrně skončí v deficitu

07.08.2020 10:04 Česká národní banka očekává, že veřejné finance letos skončí ve schodku 5,8 procenta hrubého…

Schillerová avizuje velkou změnu daní, ve hře je vícero variant

07.08.2020 09:44 Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení…

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, zhoršila ekonomickou prognózu

06.08.2020 17:06 Aktualizováno Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama