Euro zachráníme, rozhodli Němci. Znovu tak pomohou Řecku

Berlín - Dolní komora německého parlamentu (Bundestag) ve čtvrtek v klíčovém hlasování schválila rozšíření působnosti Evropského fondu finanční stability (EFSF). Informovaly o tom agentury Reuters, AFP a Bloomberg.

Pro hlasovalo 523 zákonodárců, proti jich bylo 85, a tři se hlasování nezúčastnili.

Souhlas zákonodárců v praxi znamená, že německé garance stoupnou ze 123 miliard eur na 211 miliard eur.

Evropská komise (EK) rozhodnutí Bundestagu přivítala a podle slov mluvčího Amadea Altafaje je přesvědčena, že ratifikace v celé eurozóně bude dokončena do poloviny října. To je tedy pouze pár dní před klíčovým summitem Evropské rady, který se bude konat 17. a 18. října v Bruselu.

Podle agentury AFP se ze 17 členů eurozóny již vedle Německa pro rozšíření efektivity vyslovilo deset zemí: Belgie, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Španělsko, Slovinsko a jako poslední dalo zelenou tuto středu i Finsko. Finská vláda se ale nevzdala svého požadavku a nadále trvá na tom, že musí obdržet od řecké vlády záruky za poskytnutí pomoci. Helsinky hrozí, že bez kolaterálu se nebudou podílet na druhém záchranném balíčku pro Řecko. Ještě ve čtvrtek bude hlasovat i Estonsko, v pátek by se k této otázce mělo vyslovit i Rakousko. Na říjen si hlasování nechala tato skupina zemí: Kypr, Malta, Nizozemsko a Slovensko. V případě Bratislavy však panují otazníky, tamní zákonodárci by měli hlasovat pravděpodobně 11. října.

Na vzniku fondu EFSF se v reakci na řecké potíže dohodli lídři EU v květnu a červnu loňského roku. Fond by měl zejména stabilizovat jednotnou evropskou měnu a v případě nutnosti by měl být použit na pomoc zemím eurozóny v potížích. Eurozóna na červencovém mimořádném zasedání přijala soubor opatření, které by měla zabránit rozšíření dluhové krize. Mezi ně patřilo i zvýšení působnosti EFSF, který by měl nově nakupovat dluhopisy zemí v potížích na sekundárním trhu či poskytovat úvěrové linky. EFSF by měl ukončit svoji činnost v polovině roku 2013, kdy ho nahradí Evropský stabilizační mechanismus (ESM).

Související

Více souvisejících

EUR Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy