Německá ekonomika by letos mohla klesnout o 9,4 procenta, odhadl institut DIW

Německá ekonomika by letos mohla klesnout o 9,4 procenta. Oživení z nejhorší hospodářské krize od druhé světové války ale bude v příštím roce jen pozvolné a hrubý domácí produkt (HDP) se zvýší jen asi o tři procent. Odhaduje to přední německý hospodářský institut DIW. Údaje ale platí jen za předpokladu, že se epidemii způsobenou šířením koronaviru podaří dostat pod kontrolu.

EUR - evropská měna
doporučujeme

"Propad německé ekonomiky bude letos výrazně horší než za finanční krize před zhruba deseti lety," uvedl prezident DIW Marcel Fratzscher. "Skutečnost, že mnoho společností je závislých na vývozu, činí německou ekonomiku v době krize velmi zranitelnou," dodal.

Institut ale také uvedl, že soubor záchranných opatření za 130 miliard eur (3,5 bilionu Kč), který minulý týden schválila německá vláda, by největší evropskou ekonomiku mohl výrazně povzbudit. Pokud se plně uvede do praxe, ekonomika by letos klesla o 8,1 procenta, růst v příštím roce by se pak mohl vyšplhat na 4,3 procenta.

Německá centrální banka odhaduje, že největší evropská ekonomika letos klesne o 7,1 procenta. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpokládá pokles o 6,6 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Prognóza Evropské komise: Ekonomika ČR se letos propadne o 7,8 procenta

07.07.2020 12:39 Aktualizováno České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 procenta,…

Německá ekonomika ožívá. Průmyslová výroba v květnu stoupla o 7,8 procenta

07.07.2020 12:16 Průmyslová výroba v Německu se v květnu podle sezonně upravených údajů zvýšila ve srovnání s…

Ruské firmě Norilsk Nickel hrozí rekordní pokuta, katastrofa je…

07.07.2020 09:52 Ruskému podniku Norilsk Nickel, který patří k největším těžařům niklu a na světě, hrozí rekordní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy