Nizozemský květinový průmysl v dobách koronaviru uvadá

Navzdory dokonalému jarnímu počasí nepřestává nizozemský květinový průmysl uvadat kvůli pokračující koronavirové krizi. Pěstitelé se snaží uchovat, co mohou, ve skladištích nebo na záhonech, ale realitou zůstává, že většina letošní úrody řezaných květin s největší pravděpodobností přijde vniveč.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Keukenhof, známý také jako „Zahrada Evropy“, je největším květinovým parkem v Nizozemsku a zároveň i v Evropě. Byl založen v roce 1949 poblíž městečka Lisse v provincii Jižní Holandsko.
doporučujeme

"Ztráty jsou obrovské," řekl agentuře Reuters Michel van Schie z největšího aukčního trhu s řezanými květinami a rostlinami na světě FloraHolland. "V této chvíli máme jen 30 procent obvyklého obratu - a to je právě nejrušnější období v roce," dodal.

Denní prodej v březnu často překračuje 20 miliónů eur (asi 545 miliónů korun) a s neztenčenou silou pokračuje přes Velikonoce do květnového Dne matek.

Přes Nizozemsko proudí celkem 35 procent světového obchodu s květinami a rostlinami v hodnotě 6,2 miliardy eur ročně. Jde převážně o květiny vypěstované v Nizozemsku, ale také o export z afrických a latinskoamerických farem.

zdroj: YouTube

Van Schie uvedl, že problémy začaly být akutní 13. března, kdy mnoho zemí začalo rušit letecká spojení a zakazovat veřejná shromáždění. Téměř čtvrtina všech květin se tehdy neprodala a doslova skončila v kompostu.

"Další pondělí už to bylo 50 procent, a tehdy jsme museli přijmout opatření a říct našim pěstitelům: 'Prosím, snižte dodávky', protože jinak to budeme muset likvidovat," dodal.

Několik pěstitelů tulipánů zahájilo vlastní iniciativy, jak se zbavit přebytečných zásob. Zorganizovali pojízdný prodej za snížené ceny, a také začali posílat tulipány do nemocnic, aby potěšili zdravotníky a pacienty. To jsou ale jen lokální řešení; 85 procent nizozemských květin, především pak tulipánů, se vyváží.

Nizozemská zemědělská a zahradnická organizace (LTO) odhaduje škody na celém domácím zemědělském průmyslu způsobené koronavirem na pět miliard eur. Farmářům a pěstitelům květin doporučuje, aby si schovávali účtenky a pořídili vizuální dokumentaci, když jejich výpěstky přijdou nazmar.

"Když nejsou oslavy narozenin, svatby ani žádné jiné slavnostní příležitosti, pak nikdo nepotřebuje moc květin," řekl Van Schie.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protest před továrnou automobilky Renault: Tisíce lidí se bouří proti…

30.05.2020 15:41 Několik tisíc lidí dnes před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge…

Lufthansa dostane záchranný balíček za miliardy eur, Německo a Brusel se…

30.05.2020 15:36 Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur (přes 242…

Zahájení provozu německé elektrárny Datteln 4 provázely protesty

30.05.2020 15:02 Dnešní zahájení provozu německé uhelné elektrárny Datteln 4 provázely hlasité, ale pokojné protesty…

Obchod EU se zbytkem světa letos klesne o deset procent

29.05.2020 22:04 Evropská unie dnes uvedla, že její obchod se zbytkem světa letos vlivem pandemie klesne až o 868…

Související:

Právě se děje

Další zprávy