Poradci německé vlády zlepšili odhad letošního vývoje ekonomiky

Poradci německé vlády zlepšili odhad letošního vývoje ekonomiky země. Podle takzvané "rady moudrých" se německý hrubý domácí produkt (HDP) letos sníží o 5,1 procenta, tedy zhruba jako za globální finanční krize v roce 2009. Jejich odhad je tak příznivější než prognóza samotné německé vlády - ta počítá s poklesem hospodářského výkonu země o 5,5 procenta. Do výňatků ze zprávy, kterou tito experti zveřejní ve středu, nahlédla agentura DPA.

Ekonomika
doporučujeme

Rada moudrých je optimistická kvůli výraznému letnímu oživení a zohledňuje i fakt, že současná omezení, která si vyžádala nová vlna pandemie, se nedotkla německého průmyslu. Ještě v létě přitom pětičlenný poradní orgán svůj odhad upravoval směrem dolů. Tehdy počítal s poklesem HDP mezi šesti a sedmi procenty.

"Pro další vývoj zůstává rozhodujícím dění okolo infekce a na něj navázaná omezení," stojí ve zprávě, kterou dostane na stůl německá vláda.

Současná krize bude ale i podle vládních poradců vrhat dlouhý stín. Pro rok 2021 počítají s růstem ekonomiky nově jen o 3,7 procenta. V červnu jej ještě odhadovali na 4,9 procenta. Do stavu před krizí se pak podle jejich odhadu hospodářství nevrátí před začátkem roku 2022.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Apple dostal v Itálii vysokou pokutu, kvůli agresivním praktikám při…

30.11.2020 13:25 Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů…

Britské firmy nesmí od září instalovat do 5G zařízení od Huawei

30.11.2020 12:13 Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v…

Gazprom se propadl do hluboké ztráty, rubl kvůli pandemii výrazně oslabil

30.11.2020 10:18 Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů…

Britští obchodníci vytáhli proti lockdownu, odvolávají se na Magnu Chartu…

28.11.2020 09:04 Aktualizováno Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama